Özel eğitim uygulama okullarındaki beden eğitimi dersi uygulamalarının incelenmesi (Kırıkkale örneği)
The study of physical education lesson practices in special education practice schools ( Kirikkale example)
- Tez No: 443904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖÇALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Eğitim, önceden belirlenmiş amaçlara göre insanların davranışlarında belli gelişmeler sağlamaya yarayan planlı etkinliklerdir. Tüm bireyler gibi zihinsel, otistik ve işitme yetersizliği olan bireylerin de aynı aşamalardan geçmeleri söz konusudur. Ancak zihinsel, otistik ve işitme yetersizliği olan bireylerin tüm bu aşamalarda yaşıtlarından daha farklı süreçlerden geçtiği bilinmektedir. Bu araştırma, Kırıkkale ilindeki Özel Eğitim Uygulama Okullarında öğrenim gören bireylerin, beden eğitimi öğretmenlerinin kendi derslerinde, öğrencilere gösterdikleri tutum, tavır ve davranışları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Özel Eğitim Uygulama Okulundaki beden eğitimi derslerinin, öğrencilerin özelliklerine göre ve onların öncelikleri dikkate alınarak yapılmaya çalışıldığı görülmüştür. Öğrencilerin engellilik çeşidi ve kayıp oranı dersi doğrudan etkilese de Beden Eğitimi öğretmenlerinin tutum, tavır ve anlayışlarının bu derslerde temel faktör olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Education is planned activities which help to gain specific improvements in human behaviours according to predetermined aims. İt is also possible that like all individuals, individuals with mental, autistic and hearing deficiencies can go through the same phases.However it is known that compared with their peers individuals with mental autistic and hearing deficiencies go through different periods in these all phases. This research is made in order to reveal Physical Education teacher's attitude,manner and behaviours to the students of Special Education Practice School in Kırıkkale. At the result of the research, it is seen that Physical Education Study in Special Education Practice School is studied by paying attention to the students'characteristics and priorities.Even though kinds of disability and rate of loss of the students affects directly the lesson , it is thought that Physical Education teacher's attitude,manner and behaviours are the basic factors at this lesson.