Sigara içen ve içmeyen gingivitisli bireylerde probiyotik tablet kullanımının klinik, mikrobiyolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi: Randomize-plasebo kontrollü klinik çalışma
The effect of probiotic tablet usage on the clinical, microbiological and biochemical parameters in smokers and nonsmokers individuals with gingivitis: A randomized placebo-controlled clinical trial
- Tez No: 443910
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE EBRU OLGUN ERDEMİR, PROF. DR. MEHMET YALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sigaranın periodontal tedavi yanıtını olumsuz etkilediği bilinmekte ve bu etkisini engelleyecek yaklaşımlar araştırılmaktadır. Probiyotiklerin, kommensal florayı artırarak ve periodontopatojenlerin kolonizasyonunu önleyerek gingival enflamasyon ile ilişkili mikrobiyolojik geçişi engellediği düşünülmektedir. Sigara içen gingivitisli bireylerde probiyotik kullanımının periodontal durumu olumlu yönde etkileyeceği düşünülebilir. Bu çalışmanın amacı, sigara içen ve içmeyen, gingivitisli bireylerde probiyotik tablet kullanımının klinik, mikrobiyolojik ve enflamatuvar belirteçler üzerine etkisini araştırmaktır. Bu çalışma randomize, çift kör, plasebo kontrollü klinik çalışma olarak planlanmıştır. Gingivitisli 80 hasta sigara içme durumlarına göre sınıflandırıldıktan sonra (40 sigara içen (+), 40 sigara içmeyen ( -)) her iki grup randomize olarak plasebo (K) veya probiyotik tablet (T) gruplarına dağıtılmıştır. Her bireye 30 gün boyunca günde bir kere bulundukları gruplara göre 1 adet plasebo veya test tablet i verilmiştir. Tüm hastalara deney periyodundan önce polisaj (lastik fırça ve abraziv pat) ve diş yüzey temizliğini içeren mekanik debridman yapılmıştır. Tüm bireylerden plak ve gingival indeksleri içeren klinik parametreler ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) / subgingival plak örnekleri 0. (başlangıç), 30. (1. ay) ve 60. (2. ay) günlerde elde edilmiştir. DOS'ndaki interlökin (IL)-6, IL-8 ve IL-10 seviyelerine enzim bağlı immunosorbent analiz (ELISA) ile bakılmıştır. Subgingival plak örnekleri kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (kGZ-PZR) ile analiz edilmiştir. Klinik, biyokimyasal ve mikrobiyolojik sonuç değişkenleri gruplar arası ve grup içinde kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The negative effects of smoking on periodontal therapy were well known and many approaches were investigated to prevent of its effect. The use of probiotics have been proposed, based on their mechanism of action of enhancing the commensal flora and preventing the colonization of true pathogens, and thus, preventing the microbiological shifts associated with gingival inflammation. It can be hypothesized that the use of probiotics in smoker patients with gingivitis can be considered to have a positive effect on periodontal status. The aim of this study is to evaluate the efficacy of oral administration of probiotic tablets on the clinical, microbiological parameters and the levels of selected inflammatory mediators in gingival crevicular fluid (GCF) in smokers and nonsmokers with gingivitis. This study designed as a double-blind randomized placebo-controlled clinical trial. Eighty patients with gingivitis, were following stratification for smoking (40 smokers (+), 40 non-smokers (-)), randomly assigned to two groups to receive probiotic (T) or placebo (C) tablets. Each subject was instructed to chew one tablet per day, during 30 days. All patients received mechanical debridement procedure including tooth-polishing (rubber cup and abrasive paste) and scaling before the experimental period. Clinical parameters including plaque and gingival indices and GCF/subgingival plaque samples obtained from all subjects on days 0 (baseline), 30 (1. ay), and 60 (2. ay). The GCF levels of interleukin (IL)-6, IL-8 and IL-10 determined using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Subgingival samples were analysed by quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT PCR). Clinical, biochemical and microbiological outcome variables were compared between and within groups.