Cerrahi olmayan periodontal tedavinin sigara içen ve içmeyen periodontitisli hastalarda biyobelirteç seviyeleri üzerine etkisi
The effect of non-surgical periodontal treatment on biomarker levels in smoker and non-smoker periodontitis patients
  1. Tez No: 979135
  2. Yazar: ÖZGE ELİF TAŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KARADUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Periodontitis, tedavi edilmeyen gingivitisi takiben görülen ve gingival enflamasyon, klinik ataşman kaybı, alveoler kemik kaybı ve periodontal cep oluşumu, mobilite artışı ve diş kaybı ile karakterize, yıkıcı bir hastalıktır. Her ne kadar primer etiyolojik faktör mikrobiyal dental plak olarak tanımlansa da periodontal sağlıktan hastalığa geçiş sürecinde konak yanıtı önemli rol oynar. Sigaranın periodontitis için majör bir risk faktörü olduğu ve plağa karşı gelişen konak cevabını değiştirerek hastalığın oluşumunu, şiddetini ve periodontal tedavi sonrası iyileşmeyi etkilediği bilinmektedir. Proenflamatuar ve antienflamatuar sitokinler periodontal hastalık patogenezinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu sitokinler arasında interlökin (IL)-1β, IL-10 ve güncel olarak da IL-39 periodontal hastalık ile ilişkilendirilmiştir. IL-39'un fonksiyonlarını ve periodontal hastalıkların patogenezindeki olası rolünü açıklığa kavuşturmak için tedavi sonrası longitidunal değerlendirme ile daha ileri çalışmaların yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Çalışmada, cerrahi olmayan periodontal tedavinin sigara içen ve içmeyen Evre 3 Derece B ve C periodontitisli hastalar ile sigara içen ve içmeyen periodontal sağlıklı bireylerin tükürük ve diş eti oluğu sıvısı (DOS) IL-39, IL-1β ve IL-10 seviyeleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Literatür bilgimiz dâhilinde, IL-39 üzerine cerrahi olmayan periodontal tedavinin ve sigaranın etkisinin araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu amaçla çalışmaya 50 periodontitisli ve 50 periodontal sağlıklı birey dâhil edilecek, bu iki grup kendi içinde sigara içen ve içmeyenler olarak ikiye ayrılacaktır. Tüm bireylerden çalışmanın başlangıcında klinik ölçümler (Plak indeksi, sondalama derinliği, diş eti çekilmesi, klinik ataşman seviyesi, sondalamada kanama), tükürük ve DOS örneği alınacaktır. Periodontitisli bireylere cerrahi olmayan periodontal tedavi uygulanacak ve tedaviden 12 hafta sonra klinik ölçümler, tükürük ve DOS toplama işlemi tekrarlanacaktır. Tükürük ve DOS örneklerinde IL-39, IL-1β ve IL-10 analizi ELISA yöntemi ile yapılacaktır. Periodontal sağlık ve periodontitiste tedavi öncesi ve sonrası sigaranın etkilerini değerlendirmek üzere kotinin seviyeleri incelenecektir. Bu çalışma ile periodontal hastalıkların teşhisi, hastalık aktivitesinin tespiti, tedaviye yanıtın ve iyileşmenin takip edilmesine yönelik IL-39 tanı kitlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a destructive disease that follows untreated gingivitis and is characterized by gingival inflammation, clinical attachment loss, alveolar bone loss and periodontal pocket formation, increased tooth mobility and tooth loss. Although the primary etiological factor is microbial dental plaque, the host response plays an important role in the transition from periodontal health to disease. Smoking is a major risk factor for periodontitis and affects the formation and severity of the disease and healing after periodontal treatment by changing the host response to plaque. Proinflammatory and antiinflammatory cytokines have an important role in the pathogenesis of periodontal disease. Among these cytokines, interleukin (IL)-1β, IL-10 and currently IL-39 have been associated with periodontal disease. Further studies with post-treatment longitudinal evaluation are needed to elucidate the functions of IL-39 and its possible role in the pathogenesis of periodontal diseases. In this study, it was aimed to investigate the effects of non-surgical periodontal treatment on salivary and gingival crevicular fluid (GCF) IL-39, IL-1β and IL-10 levels in smokers and non-smokers with Stage 3 Grade B ve C periodontitis and periodontally healthy individuals, both smokers and non-smokers. To the best of our knowledge, there is no study investigating the effects of non-surgical periodontal treatment and smoking on IL-39. 50 individuals with periodontitis and 50 periodontally healthy individuals (total 100 individuals) will be included in our study, and these two groups will be divided into two sub-groups as smokers and non-smokers. Clinical measurements (Plaque index, probing depth, gingival recession, clinical attachment level, bleeding on probing), saliva and GCF samples will be taken from all individuals at the beginning of the study. Non-surgical periodontal treatment will be performed in individuals with periodontitis. Saliva and GCF samples will be collected before treatment. The clinical measurements, saliva and GCF collection will be repeated 12 weeks after the treatment. The saliva and GCF levels of IL-39, IL-1β and IL-10 will be analyzed by ELISA. Cotinine levels will be examined to evaluate the effects of smoking before and after treatment in periodontal health and periodontitis. With this study, we aimed to develop IL-39 diagnostic kits for the diagnosis of periodontal diseases, detection of disease activity, follow-up of response to treatment and healing.