Ceza infaz kurumlarında yaşlı olmak : Yaşlı hükümlülerin sorunları
To become an elderly in criminal execution institutions : The problems of elderly convicts
- Tez No: 443958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÖKÇEARSLAN ÇİFCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Ülkemiz genelinde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı Ceza İnfaz Kurumlarında kalmakta olan 65 yaş ve üzeri yaşlı hükümlülerin infaz yaşamı sürecine yönelik tedbirler ve çözüm önerileri geliştirme amacıyla gerçekleşmiştir. Araştırmaya katılan 120 kişinin anket sonuçlarından elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yüzde frekans tabloları ve ki kare (χ2) testleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında hükümlülerin % 79,2 sinin doktor tarafından tanısı konulmuş, önemli sağlık sorunlarının olduğu tespit edilmiştir. Hükümlülerin büyük çoğunluğu (%89,2) ceza infaz kurumlarının yaşlanmayı hızlandırdığını düşünmektedir. Hükümlülerin %53,4 oranla yoğun bir şekilde ölüm kaygısı yaşadıkları görülmüştür. Hükümlüler, ceza infaz kurumlarında farklı yaş gruplarıyla bir arada kalmayı büyük çoğunlukla (%43) olumsuz olarak değerlendirmişlerdir. Sosyal ve kültürel faaliyetlere hükümlülerin yarısına yakınının (%38,3) hiç katılmadığı tespit edilmiştir. Hükümlülerin ceza infaz kurumunda bulunan psiko-sosyal servisten büyük çoğunlukla(%64,2) yararlanmadıkları destek almadıkları görülmüştür. Hükümlüler infaz sürecinde dini inanç ve ibadetlerinin kendileri için oldukça(%82,1) önemli olduğunu ifade etmişlerdir. Hükümlülerin infaz sürecini iyileştirmeye yönelik önerilerine bakıldığında ise yarısına yakınının(%43,2) ev hapsi veya daha fazla denetimli serbestlik istediği görülmüştür. Yaşlı hükümlülerin tahliye sonrası planlarına bakıldığında ise yine büyük çoğunluğunun ailesine bir an önce kavuşmayı planladıkları görülmüştür. Ki kare testlerine göre hükümlü ve tutukluların ölüm kaygısı ile hüküm suç türü arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinayet suçundan hüküm giymiş bireylerin ölüm kaygıları daha fazladır. Terör ve yağma suçundan hüküm giyenlerin ölüm kaygısı yaşamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was realized in the associated detention houses of General Directorate of Prisons and Detention Houses for the purpose of taking counter-measurements and solution proposals with regard to the problems of the convicted people over the age of 65 during their penalty execution period in light of the findings. Data collected from inquiry results of 120 individuals were evaluated by using SPSS 15.0. Percentage frequency and chi squared tests were implemented. According the results of the study, it was shown that 79,2 percent of those have severe health problems diagnosed by physician. 89,2 percent consider that agedness is accelerated by the environmental conditions of the prisons and 53, 3 percent strongly feel dead-anxiety. More than half of those (40, 8 percent) negatively assessed the situation of living together with different age groups. 38, 3 percent were identified to be never attending any social and cultural activity and 64,2 percent were detected to be making no use of psycho-social service available to them within the body of the detention houses. 82,1 percent of those stated that religion and worship have a great importance during their penalty execution duration. When their suggestions with regard to the improvement of their penalty execution course were evaluated, 43,6 percent of those wanted home-detention or controlled release, 23,1 percent whished separation of olds from other age groups, 12,8 percent demanded instant-health service. Their plans after discharge were identified to be significantly focused on returning their family as soon as possible.