Yetişkin hükümlülerin çocukluk çağı travma düzeyinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining childhood trauma level of adult convicts in terms of some variables
  1. Tez No: 443969
  2. Yazar: MİYASE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÖKÇEARSLAN ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yetişkin hükümlülerin çocukluk çağı travma düzeyi ile bazı sosyo-demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmanın örneklemini; Denizli Bozkurt Kadın Açık ve Denizli D Tipi Kapalı Ceza İnfaz kurumlarında kalmakta olan, araştırmaya katılmakta gönüllü, 143 erkek 151 kadın hükümlü oluşturmaktadır. Araştırma materyalinin toplanmasında ise daha önce geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış çocukluk çağı travma ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın istatiksel değerlendirmesinde, İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında man whitney-u testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında kruskall whallis testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hükümlülerin“duygusal istismar”düzeyi (8,558 ± 4,847);“fiziksel istismar”düzeyi (7,725 ± 4,986);“fiziksel ihmal”düzeyi (8,442 ± 3,715);“duygusal ihmal”düzeyi (11,136 ± 5,607);“cinsel istismar”düzeyi (6,310 ± 3,488);“CTQ toplam”düzeyi (43,143 ± 18,142); olarak saptanmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlar ise ayrıntılı bir şekilde tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study which is made for the purpose of determining childhood trauma level of adult convicts and the relationship between these levels and some socio-demogpahic variables is examplified in 143 men and 151 women, currently staying in Denizli Bozkurt Women's open prison and Type-D Denizli Closed Prison and eager to volunteer in the study. Upon gathering the research material, childhood trauma scale, previously confirmed in reliability and validity analysis and socio-demographic information form prepared by the researcher was used. In the statistical evaluation of the research, to compare the quantitative datas between the two independent groups, man whitney-u test; and to compare the quantitative data between more than two independent groups, kruskall whallis test was used. It is determined that the“emotional abuse”level is 8.558 ± 4.847, physical abuse level is 7.725 ± 4.986, physical negligence level is 8.442 ± 3.715, emotional negligence level is 11.136 ± 5.607, sexual abuse level is 6.310±3.488 CTQ overall level is 43.143 ±+ 18.142. The results taken from the analyses, are discussed in detail and made suggestions about.