Osteoporozlu sıçan modeli kalvariyal kemik defektlerine paratiroid hormon ve stronsiyum kombinasyonları uygulamasının kemik rejenerasyonuna etkisi
Combined effect of parathyroid hormone and strontium ranelate on calvarial bone healing in ovariectomized rats
- Tez No: 444024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ARISAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Paratiroid hormonun (PTH) kemik iyileşmesini arttırıcı etkisi vardır. Stronsiyum ranelat (SR), kemik rejenerasyonunu arttırıcı bir antirezorbtiftir. Bu çalışma, overektomize sıçan modeli kemik defektlerinde PTH ve SR kombinasyonlarının, kemik iyileşmesi üzerindeki lokalize etkisinin anlaşılması için yapılmıştır. Bu amaçla overektomize sıçanların, kalvariyal kemik defektlerine; PTH ve/veya SR tripolifosfat çapraz bağlantısı ile oluşturulmuş kitozan mikropartikül taşıyıcı içerikli poloksamer implant tabletler lokal olarak uygulanmıştır. Her bir sıçan grubuna genel anestezi altında bilateral overektomi yapılmış, overektomi sonrası defektler oluşturulup, uygun implant tabletler ile greftlenmiştir. Gruplar; 1-boş defekt, 2- poloksamer (px)+kitosan mikro-partikül (mp), 3- SR+px, 4- PTH+px, 5-PTH+px+mp, 6- PTH+SR+px, 7- PTH+SR+px+mp olarak oluşturulmuştur. Sakrifizasyon sonrası elde edilen örnekler, histolojik ve histomorfometrik olarak analiz edilmiştir. PTH ve SR kombinasyonları 4. ve 8. hafta yeni kemik oluşumları diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. PTH tek başına kullanımı 4. haftada yeni kemik oluşumunu arttırırken, 8.haftada etkinliği azalmıştır. SR her iki zaman diliminde kemik oluşumunu arttırıcı istatistiksel anlamlı bir etki oluşturmamıştır. Doku yanıtının tüm gruplarda düşük seviyede olması, kitozan mikropartikül ve poloksamer implant tabletlerin biyouyumluluğunu desteklemektedir. Çalışmamızın limitleri dahilinde, PTH ve SR kombinasyonlarının, özellikle osteoporoz gibi kemik iyileşmesinin bozulduğu hastalarda, maksillo-fasiyal defektlerde iyileşmeyi arttırıcı alternatif bir tedavi metodu olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parathyroid hormone (PTH) enhances healing of bone. Strontium ranelate (SR) is an antiresorptive agent that increases bone formation. Reports about combined effects of PTH plus SR on local bone regeneration in state of osteoporosis are limited. This study searched the feasibility of using PTH and SR in combination to promote local bone repair of critical sized calvarial defects on ovariectomized rats. For this purpose; PTH and/or SR containing poloxamer (px) implant tablets with/without chitosan microparticles (mp) formed by crosslinking with tripolyphosphate as carriers were delivered to calvarial defects on rats. After bilateral ovariectomies, defects were created unilaterally on parietal bones of the animals and were grafted with suitable implant tablets. The treatment modalities were as follows; 1- empty defects, 2- poloxamer (px)+chitosan microparticles (mp), 3- SR+px, 4- PTH+px, 5-PTH+px+mp, 6- PTH+SR+px, 7- PTH+SR+px+mp. Histologic parameters for bone healing were evaluated using statistical tests. The quantitive and qualitative histological analysis revealed that calvarial defects treated with PTH+SR combinations showed statistically significant greater new bone formation than either treatment alone at both time intervals. PTH when used alone, promoted new bone formation at 4 weeks but the efficiency declined at 8 weeks. There was no positive effect of SR on bone formation at 4 or 8 weeks. Tissue responses were low and supported the good biocompability of chitosan/poloxamer scaffolds. As a conclusion; this present study demonstrated that PTH and SR combinations may have potential benefits to be considered as bone graft material to enhance bone healing of maxillofacial defects especially in compromised bone healing conditions.