Adıyaman-Gölbaşı topraklarının bazı fiziksel kimyasal ve minerolojik özellikleri
Physical, chemical and mineralogical features of the Adıyaman-Gölbaşı soils
  1. Tez No: 444068
  2. Yazar: ÖZGE ÖZGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı Adıyaman İli Gölbaşı İlçesini temsil eden üç toprak profilinin fiziksel, kimyasal ve mineralojik özelliklerini araştırmaktır. Çalışma alanlarındaki toprakların KDK'sı 6-19 cmol/kg arasında değişmekle birlikte, toprak reaksiyonları genellikle bazik karakterlidir (pH 6,3-8,5). Toprakta yaklaşık % 0-32 kireç bulunmuştur. Araştırma sonucunda üç farklı alandaki horizonların arasında ciddi anlamda kil mineralleri arasında farklılıklar görülmemiş olup oransal farklılıklar görülmüştür. X ray cihazında okunan değerlerle bu oranlar yaklaşık olarak tespit edilmiştir. Baskın kil minerali smektit ikinci sırada vermikülit ve bunları sırasıyla klorit, kaolinit, illit ve karışık tabakalı kil mineralleri izlemektedir.
Özet (Çeviri)
The propose of this study is to investigete characteristies of soil profile of Adıyaman province Gölbaşı county in terms of physical, chemicaland minerological in study area, though soil KDK changes betmen 6-9 cmol/kg,soil reactie wually is charactarised as basic it is detarmined that soil has %0-32 linre study shows that there is no impertant difference betveen clay minerals. Howener,these is poroportionne differences betven minerals. There data was obtained by X ray smectite mineral take first place, vermiculite as a second place. Chloride, kaoline, illite and mixed layer clays fallowed weth order.