Beyşehir yöresi sürü köpeklerinde taeniid yumurtaları ve koyunlarda metacestod enfeksiyonlarının yaygınlığı
Prevalence of taeniid eggs in shepherd dogs and metacestodeinfections in sheep in Beyşehir region
  1. Tez No: 949430
  2. Yazar: ONUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Beyşehir yöresinde çoban köpeklerinde taeniid sestod yumurtalarının yaygınlığı ve arakonak koyunlarda metasestod enfeksiyonlarının yaygınlığını tespit etmek amacıyla yapıldı. Bu bağlamda, enfeksiyonların yaygınlığı cinsiyete ve yaşa göre karşılaştırıldı. Köpeklerde taeniid yumurtalarının yaygınlığı flotasyon yöntemi ile %2,7 tespit edilirken, selofan bant yöntemi ile %10,1 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence of taeniid cestode eggs in shepherd dogs and metacestode infections in intermediate host sheep in the Beyşehir region. In this context, the prevalence of infections were compared according to sex and age. The prevalence of taeniid eggs in dogs was determined as 2.7% by flotation method, while it was determined as 10.1% by cellophane tape method.