Laboratuvar şartlarında Orius laevigatus (Hemiptera: Anthocoridae)'un üreme özelliklerine anne yaşının etkisi
Influence of maternal age on reproductive potential of Orius laevigatus (Hemiptera: Anthocoridae) under laboratory condition
- Tez No: 444120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada, Orius laevigatus (Fieber) (Hemiptera: Anthocoridae)'un üreme özelliklerine farklı anne yaşında çiftleştirmenin etkisi araştırılmıştır. Denemeler 25±1°C, %65±5 orantılı nem, 16:8 A:K fotoperyod ve 2500 lux ışık şiddeti özelliklerine sahip laboratuar koşullarında yürütülmüştür. Denemelerde 1, 5, 10, 15, 20 ve 30 gün yaşında çiftleşmemiş dişiler ile 5 gün yaşlı erkekler plastik petride (5.0×2.0 cm) bir kez çiftleştirilmiştir. Orius laevigatus'a besin olarak Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) yumurtası verilmiştir. Çiftleşmenin anne yaşına bağlı olarak preovipozisyon, ovipozisyon ve postovipozisyon süreleri, dişi ömrü, bıraktığı yumurta sayısı, yumurta açılım oranı ve üreme oranına etkileri belirlenmiştir. Bütün yaş grubundaki dişiler çiftleşmişlerdir. En fazla yumurta 1-15 yaş grubunda çiftleşmiş O. laevigatus dişilerinden (135.8 – 180.0 yumurta), en az ise 30 yaşında çiftleşen dişilerden (19.5 yumurta) elde edilmiştir. Farklı yaşlarda dişilerin çiftleşmesi, bırakılan yumurta sayısı, ovipozisyon süresi, ömür ve üreme oranı gibi üreme parametrelerinde önemli derecede farklılık meydana getirmiştir. Dişi başına günde bırakılan en yüksek ovipozisyon oranı (mx) 1, 5, 10, 15, 20 ve 30 gün yaşında çiftleştirilen dişilerde sırasıyla 12.9 adet (7. gün), 12.10 adet (6.gün), 11.2 adet (7.gün), 11.5 adet (7.gün), 7.20 adet (6.gün) ve 4.0 adet (6.gün) olarak gerçekleşmiş, bundan sonrada giderek azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of female age at mating on the reproductive attributes of Orius laevigatus (Fieber) (Hemiptera: Anthocoridae) were investigated. Experiments were carried out at 25±1°C, 65±5% relative humidity, 16:8 (L:D) photoperiod and 2500 lux illumination under laboratory conditions. At the experiments, virgin females aged 1, 5, 10, 15, 20 and 30 days were paired once with 5-day-old males in plastic Petri dishes (5.0×2.0 cm). Orius laevigatus was fed on the frozen eggs of Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae). Reproductive attributes, pre-oviposition, oviposition and post-oviposition periods, female longevity, fecundity, percentage egg hatch and reproductive rate were determined by the ages of females at mating. Females in all the age groups mated. Females of O. laevigatus that mated at the age of 1-15 days laid most eggs (135.8–180.0 eggs) and those mated when 30 days old the least (19.5 eggs). Fecundity, oviposition periods, female longevity and reproductive rate of O. laevigatus were found to be significantly affected by the ages of females at mating. The maximum oviposition rate per female per day (mx) at 1, 5, 10, 15, 20 and 30 days old mated female were, respectively 12.9 eggs (7th day), 12.10 eggs (6th day), 11.2 eggs (7th day), 11.5 eggs (7th day), 7.20 eggs (6th day) and 4.0 eggs (6th day), gradually decreasing thereafter.