Bazı iletken polimerik nanokompozit modifiye elektrotların hazırlanması ve DNA baz tayininde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Preparation of conducting nano composite electrodes and examination of availability in DNA base analysis
  1. Tez No: 444278
  2. Yazar: SEZEN KURŞUN AYAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kimyasal olarak modifiye edilmiş elektrotlar, çeşitli organik ve inorganik modifiye edicilerin elektrot yüzeyine yerleştirilmesi ile elde edilirler. Modifiye edilmiş elektrotlar voltametrik, amperometrik ve potansiyometrik sensörler olarak analitik tayinlerde hassasiyetin, seçiciliğin veya kararlılığın arttırılması amacı ile tasarlanırlar. Bu çalışmada, anilin, N-metil pirol ve anilin-2-sülfonik asit monomerleri ile altın nanoparçacıkları kullanılarak çevrimli voltametri ile, camsı karbon elektrot yüzeyinde elektropolimerik nanokompozit elektrotlar hazırlanmıştır. Hazırlanan altın nanoparçacık modifiye polianilin, poli(N-metil pirol) ve poli(anilin-2-sülfonik asit) kompozit elektrotların guanin, adenin, dopamin ve ürik asite karşı elektrokatalitik etkisi DPV tekniği ile incelenmiştir. Daha sonra, elektropolimerik nanokompozit elektrotların sensör karakteristiklerini etkileyen parametreler (polimerik film kalınlığı, monomer, destek elektrolit, altın nanoparçacık derişimi, altın nanoparçacıklarının film kalınlığı ve pH) sistematik olarak optimize edilmiştir. Optimize sensörlerin kararlılık testleri nano-Au/PA/GCE ve nano-Au/PNMPy/GCE 90 gün, nano-Au/PASA/GCE ise 60 gün süre kararlı olduğunu göstermiştir. Balık sperm DNA'daki baz oranları standart katma yöntemi ile belirlenmiştir. G/A oranı nano-Au/PA/GCE için % 1,74, nano-Au/PASA/GCE için % 1,36 hata ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemically modified electrodes have been obtained by immobilization of various organic and inorganic modifiers on the electrode surface. Modified elctrodes are designed to aim for the improvement of stability, sensitivity and selectivity in analytical applications as voltammetric, amperometric and potantiometric sensors. In this work, electropolymeric nanocomposite electrodes have been prepared on glassy carbon electrode surface by using aniline, N-methylpyrrole, aniline-2-sulfonic acid monomers and gold nanoparticles with cyclic voltammetry. The electrocatalytic effect to guanine, adenine, dopamine and uric acid of prepared gold nanoparticle modified polyaniline, poly(N-methylpyrrole) and poly(aniline-2-sulfonic acid) composite electrodes has been investigated by DPV technique. Then, the parameters affecting sensor characteristics (polymeric film thickness, monomer, supporting electrolyte, gold nanoparticle concentration, film thickness of gold nanoparticles and pH) of electropolymeric nanocomposite electrodes were systematically optimized. The stability tests of the optimized sensors indicated that nano-Au/PA/GCE ve nano-Au/PNMPy/GCE are stable at 90 days, nano-Au/PASA/GCE is stable at 60 days. The base ratios in fish sperm DNA were determined by standart addition method. The ratio of G/A was calculated with 1,74% error for nano-Au/PA/GCE and 1,36% error for nano-Au/PASA/GCE