Bir çimento fabrikasında çalışan işçilerde iş doyumu ve durumluk-sürekli kaygı düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between job satisfaction and state-trait anxiety in cement factory workers
- Tez No: 89020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ÇÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bir Çimento Fabrikasında Çalışan İşçilerde İş Doyumu ve Durumluk-Sürekli Kaygı Düzeyi Arasındaki İlişki. Çalışmamız işçilerde durumluk, sürekli kaygı düzeyleri ile iş doyumu düzeylerini ölçmek, aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak amacı ile Ankara'da, Set Çimento Fabrikası'nın 351 çalışanı üzerinde sürdürülmüş kesitsel bir araştırmadır. Çalışma, Ocak-1997'de başlayıp, Aralık-1999'da tamamlanmıştır. İşçilere yüzyüze görüşme yöntemiyle uygulanan anketle sosyoekonomik özellikler saptanmıştır. Kaygı düzeyleri, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI), iş doyumu düzeyleri İş Doyumu Ölçeği (JDI), kullanılarak gözlem altında anket yöntemiyle saptanmıştır, istatistiksel analizlerde Student's t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Lojistik Regresyon Analizi, Çok Değişkenli Regresyon Analizi kullanılmıştır. Grubumuzun durumluk kaygı düzeyi ortalaması 44.38 ± 7.56, sürekli kaygı düzeyi ortalaması 43.74 ± 7.87 olup, normal erişkin ortalamalarından yüksek bulunmuştur. Durumluk kaygı düzeyi tek değişkenli analizler sonucunda gençlerde, bekarlarda, eğitim düzeyi düşüklerde, statüsü düşük işlerde çalışanlarda, kurumda çalışma süresi kısa olanlarda, çocuksuzlarda anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Lojistik Regresyon Analizinde cinsiyet, eğitim ve çocuk sayısı etkili faktörler olarak kalmıştır. Cinsiyette erkeklere göre kadınlar 1.99 kat, eğitim durumunda üniversite mezunlarına göre ilkokul mezunları 8.54 kat, ortaokul mezunları 13.63 kat, lise mezunları 3.71 kat, çocuk sayısında 3'den fazla çocuğu olanlara göre çocuksuzlar 2.50 kat, 1 çocuklular 3.44 kat, 2 çocuklular 1.20 kat daha fazla anksiyete görülme riskine sahiptir. Sürekli kaygı düzeyi ise tek değişkenli analiz souçlarına göre eğitim düzeyi düşüklerde, kurumda çalışma süresi kısa olanlarda, statüsü 68düşük işlerde çalışanlarda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Lojistik Regresyon Analizinde ise eğitim faktörü etkili bulunmuştur. Buna göre üniversite mezunlarına göre ilkokul mezunları 1.56 kat, ortaokul mezunları 6.46 kat, lise mezunları ise 2.02 kat daha fazla anksiyete görülme riskine sahiptir. Grubun ortalama iş doyumu puanı 165.84 ± 57.46'dır. İş doyumu düzeyi erkeklerde, ileri yaştakilerde, evlilerde, eğitim düzeyi yüksek olanlarda, statüsü yüksek işlerde çalışanlarda, kurumda çalışma süresi uzun olanlarda, düşük ve orta gelir grubunda, çocuklularda ve sigara içenlerde anlamlı olarak yüksek çıkmıştır. Çok Değişkenli Regresyon Analizine göre ise cinsiyet; medeni durum; KBDYG, görev ve durumluk kaygı düzeylerinin, iş doyumu üzerinde bu sıraya göre giderek artan bir etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Relationship Between Job Satisfaction and State-Trait Anxiety In Cement Factory Workers. Our study is a cross-sectional investigation which has been performed on 351 workers of SET cement factory in order to measure state-trait anxiety and job satisfaction levels and to find out their relationship. The study has been initiated in January 1997 and completed in December 1999. Social and economical characteristics have been examined by personal interview of the workers. Anxiety levels, have been measured by applying State-Trait Anxiety Inventory and the job satisfaction, by applying Job Descriptive Index in form of questionaries. Student's t test, oneway analysis of variance, logistic regression and Multiple regression have been applied as statistical analysis methods. In our group the mean value of the state anxiety level was 44.38 ± 7.56 and the mean value of the trait anxiety level was 43.74 ± 7.87, both were higher than the normal adult means. The results of oneway analysis of variance showed that the state anxiety levels of young workers, single workers, workers with lower educational level, workers having lower status jobs, workers with short working duration in present institution, workers without children, were significantly high. According to the results of the logistic regression analysis, sex, educational level and the number of children have been found to be effective factors. Regarding sex, the relative risk of state anxiety of, female compared to male was 1.99 times, regarding educational level, primary school graduates was 8.54 times, secondary school graduates was 13.63 times, high school graduates was 3.71 times when compared to the university graduates, regarding the number of children, workers having no children was 2.50 times, 70workers having 1 child was 3.44 times, workers having 2 children was 1.20 times higher than the workers having more than 3 children. The results of oneway analysis of variance showed that the trait anxiety levels of workers with lower educational level, workers with short working duration in present institution, workers having lower status jobs, were significantly high. According to the results of the logistic regression analysis, the educational level has been found to be an effective factor. Accordingly, the relative risk of trait anxiety of, primary school graduates was 1.56 times, secondary school graduates was 6.46 times, high school graduates was 2.02 times higher than the university graduates. The mean value of the job satisfaction of the group is 165.84 ± 57.46. Job satisfaction levels of elderly workers, married workers, workers with higher educational level, workers having higher status jobs, workers with long working duration in present institution, workers with lower and middle income level, workers having children, workers who are smoking were significantly high. According to the results of the multiple regression analysis, sex, martial status, annual income per capita, function, state anxiety levels have an increasing effect in this sequence on job satisfaction. An inverse relationship has been found between the state-trait anxiety levels and the job satisfaction levels.