Oyak Bolu Çimento Sanayi A.Ş.'nin üretim sürecinin simulasyonu
Production process simulation of Oyak Bolu Çimento Sanayi A.Ş.
- Tez No: 170185
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi OYAK BOLU ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.'NİN ÜRETİM SÜRECİNİN SİMÜLASYONU Çağlayan ÖZKİL Ankara Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fikri ÖZTÜRK Çimento öğütme devrelerinin hem ilk yatırımı hem de işletme maliyeti yüksek olduğundan doğru tasarım ve işletmecilik büyük önem taşımaktadır. Her öğütme devresinde devrenin verimliliğim etkileyen bir çok işletme değişkeni vardır ve devrenin maksimum verimliliği tüm değişkenlerin optimizasyonu ile mümkündür. Bu değişkenlerin etkilerini tesiste deneme yapmadan belirlemenin tek mümkün yolu modelleme ve simülasyon tekniklerinin kullanılmasıdır. Bu tezde 1968 yılında Bolu Mengen Yolu üzerinde Çaydurt Bölgesinde kurulan, 1969 yılında Oyak iştiraki haline gelen ve konumu itibarıyla Marmara, Batı Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesini kapsayan geniş bir alana çimento ve yan mamul klinkeri satmakta olan Bolu Çimento Fabrikası ARENA 5.0 simülasyon modelleme dili kullanılarak modellenmiş ve yapılan simülasyonlarla fabrikanın verimliliği ortaya konmaya çalışılmıştır. Tezde modelleme sonuçlan esas alınarak fabrikanın ortaya çıkan çimento talebini karşılamak amacıyla üretimin artırılabilmesi için alınması gereken tedbirler ortaya konmaya çalışılmıştır. 2005, 70 sayfa Anahtar Kelimeler : Simülasyon, Modelleme, Çimento Fabrikası, Verimlilik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE PRODUCTION PROCESS SIMULATION OF OYAK BOLU ÇİMENTO SANAYİ A.Ş. Çağlayan ÖZKİL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Prof. Dr. Fikri ÖZTÜRK The good design and its operation have an important role in the setup of cement factory becuase of its high cost both in investment and in operaitonal environment. There are a lot of variables that affects the cement factory's effectiveness. The maximum effectiveness is possible with the optimization of all variables. One of the very well known method for this is modelling and simulation. Oyak Bolu Cement Factory is modelled and simulated by using ARENA 5.0 simulation modeling language in this thesis. Oyak Bolu Cement Factory was set up in Çaydurt Bolu in 1968 and became one of the Oyak institution in 1969. This factory is selling cement and its derivative klinker. The basic aim of this model is to estimate the efficiency of factory. It is aimed to find out precautions needed to meet cement demand. 2005, 70 pages Key Words : Simulation, Modelling, Cement Factory, Effectiveness