Mitokondriyal GST Kappa1'in mesane kanserindeki protein ekspresyonunun incelenmesi
Examination of mitokondrial GST Kappa1 isoenzyme protein expressios in bladder cancer
  1. Tez No: 444305
  2. Yazar: PINAR KAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Glutation-S-transferaz (GST) enzim ailesi hücrelerin hemen hemen her türünde mevcuttur ve birçok reaksiyonlarda ve endojen maddelerin metabolizmasında çok önemli bir rol oynar. Bu enzim sistemi ilaçlar, çevre kirliliği ve kanserojen biyotransformasyonunda çok önemlidir. Bu çalışmada, mesane kanseri patogenezinde, GSTK1 izoenziminin olası etkisini immünohistokimyasal boyama ile araştırdık. Yapılan çalışmada altmış mesane papiller ürotelyal karsinom vakasında, GST Kappa (K1) izoziminin immünohistokimyasal bulguları değerlendirildi. Bu hastalara ait dokular boyanma şiddetine göre karşılaştırıldığında; Mesane karsinomada GSTK1 izoziminin protein ekspresyonunun tümörlü dokularda normal dokulara oranla daha fazla olduğu bulunmuştur (p=0,0000; 0,0000,05). Bu bulgulara göre GSTK1 izoziminin mesane kanserinde diagnostik olarak önemi olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Glutathione-S-transferase (GST) enzyme family is present in almost all type of cells and can play a critical role in several reactions and metabolism of endogen materials. This enzyme system is important for drugs, enviromental pollution and carcinogen biotransformation. In this study, we investigated GSTK1 isoezyme with immunohistochemical staining for possible effect on the patogenesis of bladder cancer. GST Kappa (K1) isozyme immunohistochemical finding was evaluated in sixty papillary urothelial bladder carcinoma cases. When the tissues of these cases were compared according to their staining intensity, GSTK1 expression in bladder carcinoma was significantly higher than normal bladder tissues (p=0,0000; 0,0000,05). According to these findings, it is likely to be of importance GSTK1 isozyme in the diagnosis of bladder cancer.