Kırıkkale'nin yarasa türleri (Mammalia:Chiroptera)
Bat species of kirikkale province (Mammalia:Chiroptera)
  1. Tez No: 444306
  2. Yazar: HAKAN GÜLÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma Temmuz 2015 ve Eylül 2016 tarihleri arasında Kırıkkale ilindeki bazı yarasa türlerinin biyoekolojik özelliklerine dayanmaktadır. Yarasalar mağara, in, binaların çatı örtüsü ve pencere pervazlarında aranmıştır. Mevcudun korunması için sadece temsili örnek alınmasına hassasiyet gösterilmiştir. Bu anlamda daha önce kaydı verilen ve koleksiyonda bulunan türlerin bazı morfolojik özellikleri kaydedilmiştir. Kırıkkale'de Microchiroptera alttakımı mensubu Rhinolophidae familyasından Rhinolophus ferrumequinum, R.hipposideros ve Vespertilionidae familyasından Myotis myotis, Myotis blythii ve Pipistrellus pipistrellus olmak üzere 5 tür kaydedilmiştir. Bu türlerden Rhinolophus hipposideros ve Pipistrellus pipistrellus Kırıkkale'den ilk defa kaydedilmiştir. Bu araştırmada türlerin ayırıcı karakterleri, habitat özellikleri, kürk rengi, ölçüler, incelenen örnek sayısı ve kayıt yerleri verilmiştir. Tünek yerleri olarak kullanılan mağara sayısı az olduğundan Kırıkkale'deki yarasa faunası zengin değildir.
Özet (Çeviri)
This study is based on some bioecological features of some bat species in Kırıkkale Province between July 2015 and September 2016. Bats were searched in the roof coverings of the buildings, window frames, caves and dens. Care was taken for taking only representative examples in order to protect bats. In this regard, some morphological characteristics of species which were recorded before and deposited in collection were given. Five species belonging to Microchiroptera were recorded from family Rhinolophidae, Rhinolophus ferrumequinum and R.hipposideros and family Vespertilionidae, Myotis myotis, Myotis blythii and Pipistrellus pipistrellus in Kırıkkale Province. Of these, Rhinolophus hipposiderus and Pipistrellus pipistrellus were the first time recorded from Kırıkkale Province. In this study, diagnostic characteristics, habitat features, pelage colour, measurements, number of specimens examined and collection localities were given. Bat fauna in Kırıkkale Province is not rich since the number of caves used as roost site is less.