Hybrid System Modeling and Simulation with Tumor-Immune System Application
Tümör-Bağışıklık Sistemi ile Hibrid Sistem Modelleme ve Simülasyon Uygulama
  1. Tez No: 444350
  2. Yazar: HANNADI NOWZAD MOHAMMED T AL-WINDAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JAMES LITTLE, DR. NURGÜL GÖKGÖZ KÜÇÜKSAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kanser dinamikleri, değişik faktörlere göre karmaşık davranış gösterir bağışıklık sistemi ilişkisi bu zorluklardan biridir literatürdü, bu ilişkileri inceleyen matematiksel modeller bulun maktadır. Bu tezde çeşitli avantajlar sağlayan hibrit sistem modellemesini kullandık. Bu modelleme başlıca avantajlarından biri, duyarlılık analizi yoluyla örnek davranış değişiklikleri aralığı bir noktaya ya da seviyesi anlamına gelir eşik değerleri , değişen etkisini araştırmak olabilir. Hibrid sistemler , birçok biyolojik ve fizyolojik sistemlerin matematiksel modelleme umut verici bir alanı sağlar. simülasyon duygusu güçlü bir motivasyon bakış Bu açıdan bakıldığında, hibrid sistemlerin yeteneğini test etmek için . Bu çalışmada, analiz ve hesaplama açısından hibrid sistem modelleme yeteneği gözlemledik . Biz çözülebilir bir yerine , biz makul hesaplama kaynaklarının anlamda karmaşıklığını azaltmak olduğunu doğruladıktan.
Özet (Çeviri)
Cancer dynamics exhibits complex behavior due to different factors. Immune system interaction is one of those factors. There exist mathematical models that investigate these interactions. In this thesis, we have used hybrid system modeling that offers several improvements. One of the main advantages of this modeling is that we can investigate through sensitivity analysis the effect of changing the threshold values, which means a point or level at which range changes in model behavior. Hybrid systems provide a promising area in mathematical modeling of many biological and physiological systems. From this point of view, to test the capability of hybrid systems in the sense of simulation is a strong motivation. In this work, we have observed the capability of hybrid system modeling in terms of analysis and computation. We have verified that when we substitute the solvable one, we reduce the complexity in the sense of reasonable computational resources