Yeni 6-aminokinolin türevleri: Hazırlanması, karakterizasyonu, fizikokimyasal ve antimikrobiyal değerlendirmeleri
Novel 6-aminoquinoline derivatives: Preparation, characterization, physicochemical and antimicrobial evaluations
  1. Tez No: 444381
  2. Yazar: DÜRDANE ÇANDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, yeni 6-aminokinolin türevleri sentezlenmiştir. Yeni 6-aminokinolin türevleri, analjezik, antiinflamatuar, antikanser, antimalaryal ve antimikrobial özelliklere sahip antibiyotik ilaçların geliştirilmesine katkıda bulunmak için tasarlanmıştır. İlaç endüstirisinde antimalaryal amaçlı kullanılan aminokinolinlerin kinolin halkası ile Winthrop grubunun modelleme çalışmaları ile keşfettiği kannabimimetik aminoalkilindollerin (AAIs) naftil grubu birleştirilerek (4-alkil-1-naftil)-kinolin-6-ilamid türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen aminokinolin tabanlı türevler ilaç uygulamaları için analiz edilmiş ve bileşiklerin kimyasal yapıları Elementel Analiz, Nükleer Magnetik Rezonans Spekroskopisi (1H ve 13C NMR), Sıvı Kromatogafisi-Kütle-Kütle Spektroskopisi (LC-MS-MS), Ultraviyole-Görünür Bölge Spekroskopisi (UV-Vis), Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ve Fotolüminesans (FL) yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Son olarak fizikokimyasal parametreler ölçülmüş ve antibakteriyal ve antifungal etkisinin değerlendirilmesi için biyolojik aktivite çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, new 6-aminoquinoline derivatives were designed. New 6-aminoquinoline derivatives were designed and screened for antimicrobial activity to assist in the development of antibiotic drugs with analgesic, antiinflammatory, anticancer, anti malarial properties. Pharmaceutical industries in antimalarial used aborat aminoquinoline of the quinoline ring Winthrop group of modeling studies to discover that cannabimimetic aminoalkylindoles of naphthyl groups are combined (4-alkyl-1-naphthyl)-quinolin-6-ylamide derivatives were designed. Aminoquinoline based derivatives synthesized were analyzed for drug administration and these compounds chemicals structures were analysed by Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (1H and 13C NMR), Liquid Chromatography-Mass-Mass Spectroscopy (LC-MS-MS), Ultraviolet-Visible Spectroscopy (UV-Vis), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Photoluminescence (PL). The derivatives were evaluated for antimicrobial activity and examined for various physicochemical parameters.