1,3-oksazolidin-2-on yapısı içeren yeni amit/sülfonamit//tiyoüre türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of novel amide/thiourea/sulfonamide derivatives bearing 1,3-oxazolidin-2-one
- Tez No: 444383
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELÇİN EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
1,3-Oksazolidin-2-on, birçok ilacın kimyasal yapısında yer alan önemli bir heterosiklik halkadır. Bu halkanın antibakteriyel, antifungal, antitüberküloz, monoamin oksidaz A inhibitör (MAO) ve nöroleptik aktivite gösterdiği bildirilmiştir. Bu araştırmada, 4-(4-aminobenzil)-2-oksazolidinon türevi ondokuz yeni amit/sülfonamit/ tiyoüre bileşiğinin sentezi yapılmıştır. Tasarlanan bileşikler [1-19], 4-(4-aminobenzil)-2-oksazolidinonun, 4-sübstitüe benzoil klorürlerle, 4-sübstitüe benzen sülfonil klorürlerle ve 4-sübstitüe izotiyosiyanatlarla reaksiyonu sonucu elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT IR, NMR, Kütle spektroskopik yöntemler ve elementel analiz tekniğiyle (C, H, N, S) aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
1,3-Oxazolidine-2-one is an important hetereocyclic ring participating in chemical structure of many drugs. This ring is known to possess antibacterial, antifungal, antituberculosis, monoamine oxidase A inhibitor and neuroleptic activities. In this research, nineteen new amide/sulfonamide/thiourea compounds of derivatives of 4-(4-aminobenzyl)-2-oxazolidinone were synthesized. The designed compounds [1-19] were obtained by the reaction of 4-(4-aminobenzyl)-2-oxazolidinone with 4-substitutedbenzoyl chlorides, 4-substitutedbenzene sulfonyl chlorides and 4-substituted isothiocyanates. The structure of all synthesized compounds were clarified by FT IR, NMR, Mass spectroscopic and elemantal analysis (C, H, N, S) technique.