Performance of marginal sand improved with wastewater sludge ash and polypropylene fiber
Atıksu çamuru külü ve polipropilen fiber ile iyileştirilmiş marjinal kumun performansı
  1. Tez No: 444384
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM FEDAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda, çevresel kaygılar ve halk sağlığı noktasından, atıksu çamuru külünün çevre dostu bir şekilde bertaraf edilmesi daha da önem kazanmaktadır. Bundan dolayı, bu çalışma, atıksu çamuru külünün stabilizasyon malzemesi olarak polipropilen fiber ve kötü derecelenmiş kum ile stabilizasyon uygulamaları için yeniden kullanılabilirliğini Kaliforniya taşıma oranı (CBR) ve serbest basınç dayanımı (UCS) deneyleri ile araştırmaktadır. Bu tezde gerçekleştirilen deneysel çalışma, çalışmada kullanılacak atıksı çamuru külü katkı oranlarının belirlenmesi için yapılan bir ön çalışma ve kumda atıksu çamuru külü ve polipropilen fiber katkısından dolayı meydana gelen iyileşmeyi incelemek için yapılan kapsamlı deneysel çalışmadan oluşmaktadır. Ayrıca, atıksu çamuru külünün ve polipropilen fiberin istenen deneysel (CBR ve UCS) performansları veren optimum potansiyel katkı oranlarını belirlemek için, atıksu çamuru külü ve polipropilen fiber ile stabilize edilmiş kumun deneysel (CBR ve UCS) performansları tepki yüzeyi yöntemi ile incelenmiştir. Buna ek olarak, atıksu çamuru külü ve polipropilen fiber katkısının bir yol yapısında meydana gelen birim şekil değiştirme performanslarına etkisi KENLAYER mekanik-ampirik yaklaşımı ile incelenmiştir. Bu tez çalışmasından, atıksu çamuru külünün polipropilen fiber ve kum ile zemin stabilizasyonu uygulamalarında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the disposal of sludge ash (SSA) in an environmentally friendly way has become more important due to environmental concerns and public health. Therefore, this study investigates the reusability of SSA as a stabilizer with polypropylene fiber (PF) and poorly-graded sand for stabilization purposes performing California bearing ratio (CBR) and unconfined compressive strength (UCS) tests. Experimental study conducted in this study consists of a preliminary study for the determination of inclusion rates of SSA and an extensive experimental study for the investigation of the improvement in sand due to the addition of SSA and PF. In addition, the testing (CBR and UCS) performances of sand stabilized with SSA and PF have been examined through response surface methodology (RSM) in order to find the optimum potential inclusion rates of SSA and PF for the desired testing (CBR and UCS) performances. Also, the effect of the addition of SSA and PF on the strain performances of a pavement structure has been investigated via KENLAYER mechanistic-empirical approach. It is concluded from this thesis study that SSA could be employed with PF and sand in soil stabilization applications.