Optimization of microwave-assisted extraction of phenolics from organic berries
Organik üzümsü meyvelerden mikrodalga destekli fenolik ekstraksiyonunun optimizasyonu
  1. Tez No: 444387
  2. Yazar: AYSEL ELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Organik üzümsü meyveler polifenollerin zengin kaynakları olarak görülürler. Mevcut çalışmada, mikrodalga destekli ekstraksiyonun (MDE) üzümsü meyvelerden fenolik bileşiklerin elde edilmesi üzerine etkisi incelenmiştir. Ekstraksiyon koşullarını optimize etmek için tepki yüzey metodolojisi uygulanmıştır. Mikrodalga gücü, ekstraksiyon süresi ve çözgen üzümsü meyve numunesi oranı ekstraksiyon parametreleri olarak seçildi. Bağımsız değişken aralıkları; mikrodalga gücü 100-300 W, ekstraksiyon süresi 2-16 dk. ve çözgen numune oranı çilek için 5:1-25:1 mL/g, yabanmersini için 5:1-50:1 mL/g'dır. Çilek için ekstraksiyon verimi ve toplam fenolik içerik, yaban mersini için ise ekstraksiyon verimi, toplam fenolik içerik ve toplam antosiyanin içeriği modelin yanıt değişkenleridir. Yanıt değişkenlerinin maksimum seviyeleri temelinde yapılan MDE'nin optimum şartları çileğin ekstraksiyonu için 265 W, 2 dk. ve 24:1 mL/g çözgen numune oranı, yabanmersini ekstraksiyonu için 287 W, 13 dk. ve 40:1 mL/g çözgen numune oranıdır. Optimum koşullarda yanıt değişkenlerinin maksimum seviyeleri çilek için; % 77.03 ekstraksiyon verimi ve 19.65 mg GAE/g kuru çilek toplam fenolik içeriği, yabanmersini için; % 78.35 ekstraksiyon verimi, 30.75 mg GAE/g kuru yabanmersini tozu toplam fenolik içeriği ve 8.92 mg Cyn-3-glu/g kuru yabanmersini tozu toplam antosiyanin içeriğidir. Elde edilen sonuçlara göre, yabanmersini fenoliklerinin % 86.9'u, çilek fenoliklerinin ise % 88.7'si MDE ile kısa sürede ekstrakte edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Berries are considered to be the rich sources of polyphenols. In the present work, the influence of microwave-assisted extraction (MAE) on the recovery of phenolic compounds from berries was investigated. Response surface methodology was applied to optimize the extraction conditions. Microwave power, extraction time and solvent to berry sample ratio were selected as extraction parameters. Ranges of independent variables were 100-300 W of microwave power, 2-16 min of extraction time and 5:1-25:1 mL/g for strawberry and 5:1-50:1 mL/g for blueberry of solvent to sample ratio. Responses of model were extraction yield and total phenolic content (TPC) for extraction of strawberry and extraction yield, TPC and total anthocyanin content (TAC) for extraction of blueberry. Optimum conditions of MAE based on maximum levels of responses were 265 W of microwave power, 2 min of extraction time, 24:1 mL/g of solvent to sample ratio for strawberry and 287 W of microwave power, 13 min of extraction time, 40:1 mL/g of solvent to sample ratio for blueberry. Maximum levels of responses under optimum conditions obtained as extraction yield of 77.03 %, TPC of 19.65 mg GAE/g dry strawberry for strawberry and extraction yield of 78.35 %, TPC of 30.75 mg GAE/g dry blueberry powder and TAC of 8.92 mg Cyn-3-glu/ g dry blueberry powder for blueberry. According to results, 86.9% of phenolics of blueberry and 88.7% of phenolics of strawberry could be extracted by MAE in a short time.