Doğum eylemini takiben insan amnion epitelindeki morfolojik değişikliklerin scanning ve transmisyon elektron mikroskopisi ile incelenmesi
- Tez No: 44443
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İMER OKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET: Amaç: Aktif Doğum Eyleminin amnion epitelinin ultrastrüktürel yapısında oluşturduğu değişikliklerin araştırılması. Yer: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Histoloji ve Embryoloji Ana Bilim Dalı. Materyel ve Metod: Rastgele seçilen 38-41 gebelik haftaları arasında, aktif doğum eylemi başlamadan sectioya alınan 15 gebe ile aktif doğum eylemi çekmiş 10 gebenin plasenta ve membranları alınarak, amnion reflektumun lmm3' lik parçası Işık, Transmisyon, Scanning Elektron mikroskopisi ile incelenmek üzere takibe alındı. Ayrıca, çeşitli yağ fraksiyonlarını göstermek için lipid boyalan uygulandı. Bulgular: Doğum ağrısı çekmemiş grupta Işık ve Transmisyon mikroskopisinde epitel yüzeyi girintili çıkıntılı yüksek prizmatik olarak görüldü. Çok sayıda mikrovilli vardı. Hücreler arası bağlantılar sıkıydı. Scanning elektron mikroskopisinde mozaik poligonal kubbeli yapı izlendi. Lipid boyası ile boyanmış örneklerde hücre içinde belli odaklarda birikmiş fosfalipid granüllerine rastlandı. Doğum ağrısı başlamış olan grupta Işık ve Transmisyon elektron mikroskopisinde (TEM) amnion epiteli kübik ve yassı arasında değişmekte olup, hücreler arası bağlantılarda gevşeme izlendi. Yine TEM'de, Mikrovillilerde azalma ve çok sayıda lipid damlacıklarına rastlandı. Scanning elektron mikrokopisinde hücreler arası yarıklar ve ortalarında çöküntüler izlendi. Lipid boyası ile boyanmış preparatlarda- yağ damlacıklarının daha diffuz olarak hücre içinde yayılmış olduğu görüldü. Sonuç:Doğum ağrısı çekmiş olan gebelerin amnion epiteli ultrastrüktürel yapısında meydana gelen değişikler amnionun doğum eyleminde aktif rolünü kuvvetlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Objective: To investigate the effects of active labor on the ultrastructure of amnion epithelium Setting: Zeynep Kamil Women and Childeren's Hospital and Marmara University Department of Histology and Embryology. Materials and Methods: Among patients between 38-41 weeks of gestational age, that were randomly choosen, 15 delivered by elective cesarian section before onset of labor, 10 delivered after onset of labor by normal route or cesarean section. The plasenta and membranes were collected from each subject and 1 mm3 from each was studied by Light, Transmission and Scanning electron microscopy. Some specimens were dyed by lipid dyes to determine lipid fractions. Results: In the group without active labor the surface of the epithelium was indented with high collumnar cells. There were numerous microvilli. The intercellular junctions were tight. On scanning electron microscopy polygonal mosaic domed structure was observed. The amnion cells had phospholipid granules on some focus, on the specimens were dyed by lipid dyes. In the group which have active labor, the amniotic epithelium interchanged between cubic and squamous, microvilli were decreased, intercellular junctions were looser and the cells contained multiple lipid vesicles on transmission electron microscopy. On Scanning electron microscopy, there were intercellular fissures with depressions on their centers. The lipid granules was spread on diffusely in the amnion cells,- dyed by lipid dyes. Conclusions: The ultrastructurel changes of amnion epithelium after onset of labor suggest the active role of amnion epithelium for trigger of onset labor. 38