İstanbul'da bekar kadın olarak yaşamak: Kentin güvensiz halleri
Living as a single woman in istanbul: Unsafe conditions of urban
- Tez No: 444475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRRİYET GÜLSÜN ÖĞDÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma ile İstanbul'da farklı sınıfsal ve kültürel özelliklere sahip toplumsal grupların yaşadığı yerlerde, bekar kadınların farklı şekillerde yaşadıkları güvenlik endişesini (fiziksel, ekonomik-sosyal, yaşam tarzına bağlı farklılık-kültürel), bunlarla baş etme yöntemlerinin gündelik hayatlarında nasıl gerçekleştiğini, mekanın bu endişe ve baş etme halinde nasıl rol oynadığını görünür kılmak amaçlanmaktadır. Toplumsal cinsiyet ilişkileri ve mekan, karşılıklı ve sürekli olarak birbirlerini inşa eden, çeşitlenip, farklılaşan, kent çalışmalarında birbirinden bağımsız ele alınması mümkün olmayan toplumsal süreçlerdir. Coğrafya alanındaki feministler tarafından yapılan en erken gözlemlerden biri toplumsal cinsiyet ilişkilerinin mekan üzerinden nasıl çeşitlendiği, başkalaştığıdır. Bu çalışmada, kadınların anlatımlarından yola çıkarak belirlenen üç temada (Fiziksel Güvenlik, Aile-Bekarlık ve Mahalle) farklı yönleriyle güvenlik konusu tartışılmıştır. Araştırma İstanbul'un üç farklı ilçesinde (Kadıköy, Bağcılar, Sarıyer), yapılan derinlemesine görüşmelerle gerçekleştirilmiştir. Kadınların kentteki görünürlüklerini, hareket imkanlarını ve bu alanda yaşadıkları eşitsizlikleri irdeleyen feminist coğrafyacıların kuramsal yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Bekar kadınların güvenliksiz hallerinin devletin sosyal politikalarındaki görünmezlikleri ile nasıl arttığını, bu durumla baş etme aracı olarak aile, akraba, arkadaş ilişkilerini mekânsal yakınlık kurarak sosyal destek aracıymışçasına devreye soktukları irdelenmiştir. Bununla birlikte bekar kadınların güvenlik endişelerini azaltan sosyal ilişki yapısına sahip mahallede bekarlığı nasıl deneyimledikleri, ahlaki denetimi sağlayan mahallenin 'göz'üne rağmen kadınların burada nasıl barınabildiklerini İstanbul'un üç farklı ilçesindeki (Kadıköy, Bağcılar, Sarıyer) özgün yapı içinde ve kadınların anlatımı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I tried to examine women's safety concerns in urban geography as a spatial projection of gender inequality, which affects women's use of urban geography. One of the earliest observations made by feminist geographers is how spatial affect the diversity of gender relations. While analyzing the research findings, I benefited the theoretical framework of feminist geography, which also focuses on violence against women, harassment and fear of violence at public space themes since the 1970's. I attempted to demonstrate how women experience space with safety concerns, compared with men, by use of both the empirical findings from various published researches and findings of my dissertation research. Through the expressions of women, I carried out content analysis and determined three main themes which discussed with safety: Physical safety, Family-Singlehood and Neighborhood. Fear of violence is a significant obstacle for women's widespread use of urban geography equal as men. In my research that I conducted in 3 different counties of Istanbul (Kadıköy, Bağcılar, Sarıyer) with in-depth interviews, I attempted to discover how women experience the urban geography to be safe with their mental maps and how they cope with the fear of violence and while doing so how they experience urban geography with a limited framework. As the findings of the study support, gender inequality geometries differentiate and make women's experiences uneven in urban geography compared with men. Due to the unsatisfactory social policies of state for single women, they attempt to cope with this situation through making some spatial living arrangements with their family, relatives or friends. Besides I tried to expose neighborhood relations both security and control mechanism for single women under the gaze of neighborhood at three different distinct of İstanbul through single women's experiences.