Giyim mağazaları vitrinlerinde aydınlatma tasarımının tüketici davranışları üzerindeki etkilerinin irdelenmesine yönelik deneysel bir yaklaşım
An experimental approach to examining the effects of store window lighting of clothing stores on consumers behaviour
  1. Tez No: 444476
  2. Yazar: MERGÜL SARAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK FİTOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışmanın temel amacı bir giyim mağazasının vitrin aydınlatma tasarımının tüketici davranışları üzerindeki etkilerini tespit ederek, tüketicilerin tercihleri doğrultusunda vitrin aydınlatması için bir tasarım önerisi oluşturmaktır. Bu çalışmanın kapsamını üst gelir grubuna hitap eden hazır giyim mağazalarının vitrin aydınlatma tasarımı oluşturmaktadır. Bu çalışmada araştırma konusunun belirlenmesinin ardından kavramsal çerçeve kapsamında ulusal ve uluslararası alandaki basılı ve elektronik kaynaklar taranarak literatür araştırması yapılmıştır. Sahne sanatlarında kullanılan aydınlatma teknikleri sözü edilen aydınlatma tasarım önerisi için referans alınmıştır. 41 lüks hazır giyim mağazası vitrinleri incelenmiş, bu vitrinlerdeki aydınlatma yöntemleri analiz edilmiştir. Bu analizler ve sahne aydınlatması teknikleri doğrultusunda 197 farklı aydınlatma senaryosu hazırlanmış ve 3D Max Design 2015 programında üç boyutlu olarak görselleştirilmiştir. Hazırlanan bu aydınlatma senaryoları anket yöntemiyle değerlendirilmiştir. Anket çalışması 80 kişiye uygulanmış, Excel ve SPSS programlarında analiz edilmiştir. Elde edilen veriler bir araya getirilerek bir değerlendirme yapılmış ve üst gelir grubuna yönelik mağazalar için vitrin aydınlatmasına yönelik bir tasarım önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the impact of a clothing store window lighting on consumers behaviour and then a design proposal for optimum store window lighting will be created according to the preference of the consumers. The scope of this study is the store window lighting design of clothing stores that address to high-income group. In this study after defining the subject of research, literature survey was conducted in the scope of conceptual framework by scanning the printed and electronic resources in national and international. The lighting techniques that are used in performing arts have been the reference for the lighting design proposal mentioned. 41 luxury fashion store windows were viewed and store window lighting methods were analyzed. 197 different lighting scenarios were created according to these analysis and stage lighting techniques and visualized in 3D Max Design 2015 software as three dimensional. These lighting scenarios were evaluated with a questionnaire. The survey was carried out with 80 people and analyzed using Excel and SPSS software. The collected data was brought together and evaluated and a design proposal was made for the store window lighting of high-income stores.