The impact of divorce to the women's work-life: The grounded theory study
Boşanmanın kadınların iş yaşamına etkileri: Gömülü teori çalışması
  1. Tez No: 652634
  2. Yazar: BURCU AYÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, boşanmanın kadınların iş hayatına etkisini, motivasyon, performans, çalışma arkadaşlarının tutumu gibi faktörleri de içine alarak incelemektedir. Her ne kadar geleneksel olarak, kadının bağımsız ve ekonomik olarak güçlü olması boşanma oranlarını artırıyor olarak düşünülse de bu ilişkinin diğer bir boyutu da kadınların evliliklerindeki çöküşün ön görülmesi veya sonucu olarak iş gücünün bir parçası olmasıdır. Evliliğin sona ermesi sonrası toparlanmak veya sosyal ve ekonomik olarak hayatta kalabilmek için; kadınlar bazen çalışmaya başlamak bazen ise kariyerlerini daha yoğun bir programla devam ettirmek zorundadırlar. Bekar bir anne olmak, yalnız yaşamak veya hayatın getirdiklerini yerine getirmek, kadın iş gücünün bir parçası olmanın nedenlerinden olabilir. Organizasyonlar da bu büyük mücadelenin bazen destekleyicisi bazen ise izleyicisi olarak aslında önemli bir birleşenidir. Bu nitel çalışmada, Temellendirilmiş Kuram / Gömülü Teori (Grounded Theory) kullanarak, 1-5 yıl arasında boşanmış beyaz yakalı ve İstanbul'da yaşayan 8 kadınla mülakat yapılmıştır. Tartışma kısmında, şirketlerden beklenen uygulamalar ile boşanan kadınların ek sorumluluklarını görmezden gelen yaptırımlar karşılaştırılarak, analiz edilecek ve hem şirketler hem de bireyler için pratik yansımalar tartışılacaktır. Araştırmanın sonunda, elde edilen datadan temellendirilmiş, şirketlerin çalışanlarının hayatlarını etkileyen travmatik durumlardaki desteğini hedefleyen bir model paylaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of divorce on the women's work-life in terms of work-related decisions, relationships with colleagues, motivation, and performance. Although it is traditionally thought that divorce ratio is increasing, when women are becoming more independent and economically strong, there is also another way of this relationship, in which women are part of labor with anticipation or result of marital instability. Women sometimes have to start working or continue their career in a more intense way to recover marital break-up or just to survive both socially and economically. Being a single mother, living alone, or fulfilling life are some of the reasons for being part of the labor force as a woman. Organizations are also an essential component of this struggle sometimes as a supporter but mostly as a bystander. In this qualitative research, by using grounded theory, eight white-collar women who are divorced in 1-5 years, living in Istanbul were interviewed. As a discussion point, expected company practices versus ignorance of divorced women's additional responsibilities will be compared and analyzed as practical implications both for companies and individuals. Moreover, a model that is grounded on the data will be shared, which mainly states that company support is essential during and after traumatic life events of employees are happening.