Muhafazakar moda dergilerindeki toplumsal cinsiyet algısının çoğul modernlikler bağlamında incelenmesi
Analysis of gender perception of conservative in fashion magazines in the context of plural modernity theory
- Tez No: 529041
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye'de görece modernleşme sürecinden daha az etkilenmiş olan kesimler hem Türkiye'deki siyasal ve toplumsal değişimler hem de küresel etkileşimlerle hızlı, aynı zamanda karmaşık bir modernleşme süreci yaşadı son dönemlerde. Çeşitli yüzleri olan söz konusu sürecin en görünür olduğu alanlardan birisi giyim, tasarım ve moda sektörüdür. 2000'li yılların başına kadar görmeye alışık olmadığımız tesettür giyim modasını, 2000'li yıllarda sıkça görmeye başladık. Bu durum,“Müslümanların toplumsal ve iktisadi alanda yer alarak daha güçlü olmaları”gerektiği şeklindeki siyasal söylemlerin de etkisiyle iyice belirginleşmiştir. Tesettürle ilgili her türlü kıyafet (başörtü, manto, pardösü vb.) mağazaların vitrinlerinde, radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarının reklamlarında boy göstermeye 90'lı yıllardan itibaren başlamıştı. Son dönemlerde ortaya çıkan tesettür moda dergilerindeyse artık sadece kıyafet değil, gelenekselin ve modernin iç içe geçtiği bir yaşam biçimi pazarlanmaktadır. Bu çalışma muhafazakâr moda dergilerinde sunulan yaşam modellerini, tüketim alışkanlıklarını, giyim biçimlerini ve imajları analiz edip, bu süreçleri Türkiye'deki toplumsal ve ekonomik değişim ile ilişkilendirerek çoğul modernlikler bağlamında tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, some groups that were less affected from the relatively modernization process, lived a rapid and complicated modernization process, both with political and social changes in Turkey and with global interactions. This process, which has various aspects but some of the most important or visible fields, are clothing, design and fashion sector. A hijab fashion that was unusual until the beginning of 2000 years, has come into view in frequent intervals in the 2000 years. This situation come into focus with political discourse like "Muslims have to be powerful in social and economic life. All kind of dresses (headscarves, surcoat etc.) connected with Hijab Fashion has begun to appear on store windows and mass media like TV and Radio advertisements since the 90's. In a recent period, not only clothing but also one of the life styles, which interlocked with traditional and modern, is marketed in generated hijab fashion magazines. This study analyses life styles, consumption habits, forms and images of clothing appearing in the conservative fashion magazines and aims to discuss the processes in the context of plural modernity, associated with social and economic changes in Turkey.