İnsan kan serumundan QCM sensör kullanılarak kan glikoz parametresinin belirlenmesi
Human blood serum from the QCM sensor using blood determination of glucose parameters
- Tez No: 444494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ MELİH SARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diyabet, insanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, rahatsızlıklara yol açan ve hatta ölümle sonuçlanabilen bulaşıcı olmayan kronik bir hastalıktır. Diyabetli hastalar için kan glikoz parametresinin doğru ve güvenilir bir şekilde ölçülmesi ve kontrol altında tutulması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, kan serumundan Quartz Cyrstal Microbalance (QCM) sensörü kullanılarak kan glikoz değeri ölçümü çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada, 86 adedi kontrol grubunda 10 adedi test grubunda kullanılmak üzere 71-329 mg/dl değer aralığında toplam 96 gönüllüye ait kan serumu kullanılmıştır. Çalışma için gereken kan serumları, Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi biyokimya laboratuvarından sağlanmıştır. Kan glikoz değeri ölçülmesi istenen hastaların kan örneklerinin santrifüj edildikten sonra serum olarak ayrışan kısmı kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, kan glikoz parametresiyle QCM sensör frekans kaymaları arasında pozitif bir korelasyon olduğu gözlemlenmiştir. MATLAB yazılımı yardımıyla lineer regresyon analizi gerçekleştirilmiş ve QCM sensörün birinci dereceden transfer fonksiyonu elde edilmiştir. Deneyler sonucunda elde edilen sensör cevaplarıyla hastane biyokimya laboratuvar sonuçları karşılaştırılmış ve sonuçların hata oranı tespiti yapılmıştır. Karşılaştırma işlemi MATLAB GUI yardımıyla oluşturulan, interpolasyon temelli arayüz programıyla gerçekleştirilmiş ve test grubu hata ortalaması %3.25 olarak elde edilmiştir. Bu çalışma,“İnsan Kan Serumundan Quartz Crystal Microbalance Biyosensörü kullanılarak Kan Glikoz parametresinin belirlenmesi”adlı 2014-101 nolu proje kapsamında Dumlupınar Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından desteklenmiştir
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic and noncontagious condition that leads life quality reducing diseases and even deaths. Measuring and taking under control of blood glucose parameter accurately and reliably is important for patients with diabetes. In this study, blood glucose parameter measurement studies are accomplished using Quartz Crystal Microbalance (QCM) sensor. 96 volunteers' blood serum samples that 86 of them belong to control group and 10 of them belong to test group, are used in experiments. Their blood glucose values are between 71 mg/dl and 329 mg/dl. Samples for the project are obtained from biochemical laboratory of Dumlupinar University Evliya Celebi Training and Research Hospital. Serum parts of centrifuged bloods of patients are used as samples. A positive correlation between blood glucose parameters and QCM frequency shift is observed. Linear regression analysis is realized with the help of MATLAB software and first order transfer function of QCM sensor is obtained. Sensor responses that are obtained from experimental results are compared with results from biochemical laboratory of hospital and error rate determination of results is realized. Comparison operation is performed by an interpolation based interface software which is developed by MATLAB GUI and mean error rate is found as 3.25%. This study is supported by Dumlupinar University Commission of Scientific Research Projects with the name of“Determination of blood glucose parameter from human blood serum with Quartz Crystal Microbalance sensor”and the number of“2014-101”.