Sistematik örneklemede kitle ortalamasinin oransal ve çarpımsal tahmin edicileri
Ratio and product type estimators of population mean in systematic sampling
- Tez No: 444619
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇINGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında sistematik örneklemede kitle ortalaması tahmini için literatürde önerilen oransal ve çarpımsal tahmin ediciler incelenmiştir. Yeni tahmin ediciler önerilmiş, bu tahmin edicilerin ve yan ve hata kareler ortalamaları elde edilmiş, diğer tahmin edicilerle karşılaştırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde sayısal örneklerden elde edilen sonuçlara bağlı olarak tahmin edicilerin hata kareler ortalamaları ile ilgili tartışma ve yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ratio and product estimators suggested in the literature are analyzed for the population mean estimation in the systematic sampling. New estimators are suggested, their biases and mean square errors are obtained and they are compared with existing estimators. Mean square error values of the estimators are discussed and interpreted depending on the results obtained from numerical studies in the conclusion part.