Ömerbeyli Köyü (Germencik/Aydın) yöresi jeotermal su arama ve üretim kuyusunda hidrotermal alterasyon modellemesi
Hydrothermal alteration modelling for geothermal exploration and production wells in Omerbeyli Village (Germencik/Aydin) region
  1. Tez No: 444864
  2. Yazar: ONUR MELİH KASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışılan alan Batı Anadolu'da Aydın ilinin 12 km batısında yer alan Germencik ilçesinin yaklaşık 3 km kuzeydoğusunda bulunan Ömerbeyli Köyü civarında ve Büyük Menderes Grabeni içinde yer almaktadır. Alanda Kızılcagedik yükselimi ve Arzular Grabeni bulunmaktadır. Çalışma alanında stratigrafik olarak tabanda Paleozoyik yaşlı Menderes Masifi Metemorfikleri, onları üzerleyek allakton Gnays, Neojen yaşlı Vişneli formasyonu, Arzular formasyonu ve Hüseyinciler formasyonu bulunmaktadır. İstifin en üst bölümünde ise Kuvaterner yaşlı Aydın taraçaları ve Alüvyon birimleri vardır. Çalışma alanında Vişneli Formasyonu tabanındaki çakıltaşları birinci rezervuar özelliği taşırken Menderes Masifi Metemorfikleri üyesi mermer-kalkşist-kuvarsit ardalanması ikinci ve en önemli rezervuardır. Miyosen çökellerinde kiltaşı ve miltaşı birinci örtü kaya, Menderes Masifi Metamorfikleri içine yer alan şistler ise ikinci örtü kayadır. Çalışma alanında, sondaj esnasında kırıntı örnekleri alınmıştır. Bu kırıntı örnekleri XRD analizleri yapılarak su-kayaç etkileşiminin yoğun olduğu zonlarda dikit, kaolinit, montmorillonit mineralleri ile temsil edilen arjillitleşmenin egemen olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca çalışma sahasından alınan iki adet su örneğinde yakın çevrede yapılan hidrojeokimya çalışmalarına parelel bir sonuç çıkarak Na-Cl-HCO3 olduğu belirlenmiştir. SAR değerleri hesaplanmış OMK 1 örneği için ''Kullanılamaz Özellikte Sulama Suları'', OMK 2 örneği için ''Kullanılabilir Özellikte Sulama Suları'' sınıfına girmektedir. Çalışma alınandan alınan su örneklerinden OMK-1 (Bozköy-1 Kuyusu) ''Ham Sular'' ile ''Kısmi Dengelenmiş Sular'' sınırına, OMK-2 ise ''Kısmi Dengelenmiş Sular'' sınıfına düşmektedir. Termal suların δ2H değerleri -40.6 ve -40.8, δ18O değerleri ise -1.84 ve -3.06 olduğunu göstermektedir. >1 ve >4 TU olan suların güncel ve eski suların karışımı olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Study area of the project is located in Ömerbeyli Village, which is 3 km NW of Germencik province which is 12 km West of Aydın city center, the study area is also located in Büyük Menderes graben. The region comprises Kızılcagedik high and Arzular graben. Stratigraphically, Paleozoic aged Menderes Massif Metamorphics are found at the basement which are overlain by allochthonous gneiss. Neogene aged Vişneli Formation, Arzular Formation and Hüseyinciler Formation overlies the allochthonous gneiss. Quaternary aged Aydın terraces and alluvial members form the top most unit in stratigraphic section. While, basal conglomerates of Vişneli formation defines the first reservoir section, second and the most important production zone is defined as the alternation of marble-calcshist-quartzite zone in Menderes Massif Metamorphics. Two cap rocks are defined in the region. Miocene aged claystones and siltstones delineate the first, and schists in Menderes Massif Metamorphics are described as the second cap rock lithologies. Cutting samples are collected during drilling operations in the region. As a result of XRD analysis, in zones where water-rock interaction is intense, it was found that argillisation is prevalent as supported by the presence of dickite, kaolinite and montmorillonite minerals. Moreover, two fluid samples taken from the region reveal that the composition of the fluid is Na-Cl-HCO3, which is also compatible with the results of hydrogeochemical studies conducted in close vicinity. Calculated SAR values for OMK-1 sample corresponds to“unusable irrigation water”, whereas OMK-2 sample is classified as“usable irrigation water”. In addition, OMK-1 (Bozköy-1 Well) fluid sample is labeled as“Immature to partially equilibrated water”, and OMK-2 is defined as“Partially equilibrated water”. δ2H values of thermal waters are calculated as -40.6 and -40.8. δ18O of thermal waters are calculated as -1.84 and -3.06. Fluids with >1 and >4 values are described as a mixture of younger and older fluids.