Kurutulmuş sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinin depolanma olanaklarının belirlenmesi
Determination of storage quality and life of raisin cv. sultani seedless
  1. Tez No: 444865
  2. Yazar: KORAY AKEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Manisa koşullarında yetiştirilmiş ve kurutulmuş Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidinin basit depo, normal atmosfer ve kontrollü atmosfer koşullarında depolanma olanaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla kurutulmuş üzümler basit (13°C, % 60-65 nispi nem), normal atmosferli (0°C, % 90 ± 5 nispi nem) ve kontrollü atmosferli (%1 O2 - %3 CO2)depolarda (0°C, % 80–85 nispi nem) 12 ay süreyle depolanmıştır. Örnekler basit depolarda karton kutu + PE poşet, NA'da vakumlu poşet ve KA'da kasa içinde muhafaza edilmiştir. Depolama boyunca 2 ay aralıklarla üzümlerde ağırlık kaybı (%), renk (L*,C*,h*), nem (%), su aktivitesi (aW), Okratoksin A (ppb) ve duyusal analizler yapılmıştır. Normal ve kontrollü atmosfer koşullarında kurutulmuş Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidinin 12 ay süreyle kaliteli olarak depolanabileceği belirlenmiştir. Basit depolarda bu ürünün 8 ay muhafaza edilebileceği saptanmıştır. Bu depolarda süre uzadıkça başta şekerlenme olmak üzere çeşitli kalite kayıpları ortaya çıkmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine storage quality and life of Sultani Seedless grape variety grown in Manisa. For this purpose, raisins were stored for 12 months under commercial storage (13°C, % 60-65 RH), air (0°C, % 90 ± 5 RH) and controlled ( %1 O2 - %3 CO2) atmosphere (0°C, % 80–85 RH) conditions. Grape samples were packaged in cordboard boxes with PE bags (commercial store), vacuum bags (air) and plastic boxes (CA). Weigth loss (%), colour (L*,C*,h*), moisture content (%), water activity (aW), Ochratoxin A (ppb) and sensory analysis were determined at 2 month-intervals during storage. Raisins could be stored for 12 months in air and controlled atmosphere conditions, but 8 months in commercial storage. Some quality losses, especially sugaring, increased with prolonging storage period in commercial storage.