Japon bıldırcınlarında yumurta ağırlığı, kuluçka sıcaklığı ve kabuk sıcaklığının kuluçka sonuçlarına etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of egg weight with incubation temperature and eggshell temperature on hatching results in Japanese quails
- Tez No: 444868
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada 32 haftalık yaştaki Japon bıldırcını sürüsünden elde edilen toplam 402 kuluçkalık yumurta, ön gelişme döneminde kabuk sıcaklığı, kabuk sıcaklığı ile makine sıcaklığı arasındaki fark, oransal ağırlık (nem) kaybı ve kuluçka sonuçları üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla kullanılmıştır. Yumurtalar ağırlık sınıfına göre iki gruba ayrılmış (≤12 g ve >12 g) ve makine katlarına eşit olarak dağıtılmıştır. Beklendiği üzere, kuluçkalık yumurta ağırlığı civciv çıkış ağırlıklarını önemli ölçüde etkilemiştir. Hafif yumurtalar ağır yumurtalara göre daha fazla nem kaybetmişlerdir. Ön gelişme döneminin ikinci yarısında embriyo belirgin biçimde ısı üretmeye başladığından, kabuk sıcaklığı makine içi sıcaklığından daha yüksek olmaktadır. Bu durum ağır yumurtalarda daha yüksek değer almaktadır. Son dönem embriyonik ölümler ağır yumurtalarda önemli ölçüde daha yüksek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 402 hatchable Japanese quail eggs from 32 wk of age flock to determine shell temperature, temperature differences between shell and setter temperatures, relative weight (water) loss from eggs in setter period and effects on incubation results. All the eggs were divided into two egg weight groups (≤12 g ve >12 g) and they were randomly distributed setter trays. As expected, day old chick weight was significantly affected by the egg weight. Lighter eggs lost more water than heavier ones. During second half of setter period, shell temperatures were higher than setter temperature due to embryos produce more heat in this period. This table is more evident in heavier eggs. Late embryonic mortalities were higher in heavier eggs.