Farklı hayvan türlerinin sütlerinde mevsimsel değişiklikler ve sağım periyotlarına göre melatonin hormonu ile vitamin A, E, D seviyelerinin belirlenmesi
Determination of vitamin A, E, D levels with melatonin hormones according to seasonal changes and milking periods in different animals
  1. Tez No: 505111
  2. Yazar: KEZİBAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAYAT ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hormonlar ve Vitaminler, sağlıklı büyüme, gelişme ve metabolizmadaki olayların düzenli yürüyebilmesi için son derece önemli maddelerdir. Çalışmamızda melatonin hormonu ve vitamin A, E, D3 analizi yapılmıştır. Çalışmamızın materyalini 20 Simental ırkı inek, 20 Akkaraman ırkı koyun ve 20 Yerli Kıl keçisi sütü oluşturmaktadır. İnek sütü melatonin seviyelerinde en yüksek değer, kış sabahında (akşam sütü) elde edilmiştir. Genel olarak sabah numunelerindeki (akşam sütü) melatonin düzeyleri akşam numunelerindekinden (gündüz sütü) yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hormones and vitamins are extremely important ingredients for healthy growth, development and regularity of events in metabolism. In our study, melatonin hormone and vitamins A, E, D3 were analyzed. The material of our work consisted of 20 Simental Breed Cows, 20 Akkaraman Breeds Sheep and 20 Native Breeder Goat. The highest value of cow milk melatonin levels was obtained on winter morning (evening milk). In general, melatonin levels in morning samples (evening milk) were higher than in evening samples (day milk).