Isparta ve Eğirdir arasındaki yüzeylemiş ve yüzeylememiş fay yapılarının sismik yöntemlerle incelenmesi
An investigation of pattern and unpatterned fault structure by seismic technique between Isparta and Egirdir
  1. Tez No: 444880
  2. Yazar: İBRAHİM TOKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ZAKİR KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada bazı fay yapılarının ReMi, sismik yansıma ve yüksek çözünürlüklü sismik yansıma yöntemleri kullanılarak bazı fay ve stratigrafik yapıların belirlenmesi amaçlanmıştır. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi kampüs içerisinde Pliyo-Kuvartarner çökelleri üzerinde ReMi tekniği, Yakaören köyü yakınlarında olası fay için sismik yansıma tekniği, Eğirdir yolu üzeri ve Bedre yolu üzerinde gözlemlenen fay yapıları üzerinde ise yan yana profiller halinde yüksek çözünürlüklü sismik yansıma tekniği kullanılarak veriler alınmıştır. Arazide elde edilen veriler jeolojide desteklenerek stratigrafik özellikleri ve fay yapıları açısından yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre SDÜ yakın çevresindeki alana ait ana kaya derinliği, tabaka kalınlığı ve faylanmanın olduğu bölgeler tespit edilmiştir. Yakaören köyü civarında bölgenin stratigrafik kesiti ve faylanmanın olduğu yer tespit edilmiştir. Eğirdir ve Bedre yolu üzerinde ise profillerin tek tek stratigrafik kesitleri çıkarılmıştır ve bu kesitler daha sonra birleştirilerek 2.5D yapısı çizilmiştir. Bu sayede profillerdeki fay yapısının birbirleriyle uyumlu olup olmadığını tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Along the units of Pleo-Quaterner and Isparta sedimentary, Remi, high-resolution seismic and reflection seismic reflection methods were used. In order to observe some geologic structure and stratigraphy, many data were collected by using the Remi technique in Suleyman Demirel University campus, the seismic reflection technique at the vicinity of Yakaoren village, and high-resolution seismic reflection techniques on Fault structures along the Egirdir-Bedre roads. The collected data is processed and interpred in accordance of geologic informations. According to the results the SDU of the surrounding area and bedrock depth, layer thickness and zones of faulting have been identified. There is stratigraphic section area around Yakaoren village where profiles faulting have been identified. The collected seismic reflection data, converted to the sections, were positioned on Bedre and Eğirdir road view and than there and the individual sections as 2.5D stratigraphic cross sections as as drawn. In this way, we have determined whether the fault structure of the profiles are compatible with each other.