Farklı yapılara sahip dikdörtgen hava kanallarındaki kaçak miktarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the owner rectangular air duct leakage amount of different structure
  1. Tez No: 444881
  2. Yazar: EROL TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada havalandırma kanallarındaki kaçak miktarı deneysel olarak incelendi. Bu amaçla kantin olarak kullanılacak bir alanın havalandırma tesisatı için kanal boyutlandırması yapıldı. Boyutları belirlenen hatların çizimi yapılarak izometrisi oluşturuldu. Basınç kayıplarının hesaplanabilmesi için izometrisi çizilen projeden yararlanılarak kritik devre belirlendi. Çalışmada standartlara uygun bir test düzeneğiyle kanallardaki kaçak miktarları ölçüldü. Öncelikle taze ve egzoz hava hatları bütünüyle test edilerek birbiriyle karşılaştırıldı. İkinci olarak aynı uzunluktaki farklı ebatlardaki kanallar farklı basınçlarda test edilerek karşılaştırıldı. Farklı kanal ebatlarından oluşabilecek hava kaçak miktarlarının tahmini için regresyon analiziyle bir eşitlik oluşturuldu. Son olarak contasız, contalı ve akustik contalı aynı uzunluktaki kanallar farklı basınçlarda test edilerek karşılaştırmalar yapıldı. Sonuçta yapılan deneylere bağlı olarak hava kaçak miktarlarının test basıncına, kanal boyutlarına, basınç sınıflarına göre etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study the amount of leakage in the air duct is examined by experiments. For this purpose air conditioning duct sizing are made for a place that is going to be used as a canteen. Isometric drawings are prepared for sized air ducts. Critical lines are determined to calculate pressure loses with the help of drawn project. The amount of the leakage in the ducts is measured by an experimental setup according to standards. First fresh and exhaust air ducts are tested completely and compared with each other. Secondly ducts that have the same length, but have different sizes are compared at different pressures. And then an equation using the regression analysis is estimated to forecast the leakage amount that can be caused by the size of air ducts. Finally, air ducts with gusset, without gusset and with acoustic gusset that have the same lengths are tested at different pressures and results are compared with each other. As a result the relation between the leakage amount, testing pressure, size of the duct and cluster of pressure is analyzed in the light of the experiment.