İskenderun Körfezi'ndeki lesepsiyen yengeç Charybdis longicollis Leene, 1938 (Portunidae:Decapoda)'ın bazı biyolojik özellikleri
Some biological characteristics of lessepsian crab Charybdis longicollis Leene, 1938 (Portunidae:Decapoda) in Iskenderun Bay
- Tez No: 444928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada İskenderun Körfezi'nden Temmuz 2012 ile Haziran 2013 tarihleri arasında aylık olarak toplanan lesepsiyen yengeç Charybdis longicollis Leene, 1938'in bazı biyolojik özellikleri verilmiştir. Elde edilen toplam 994 adet C. longicollis bireyinin % 51,61 (513)'i erkek, % 45,17 (449)'si dişi ve % 3,22 (31 dişi ve 1 erkek)'si jüvenil bireylerden oluştuğu belirlenmiştir. Lesepsiyen yengecin karapas uzunluk dağılımı 19,2 mm ile 67,3 mm arasında, ağırlığı ise 0,8 g ile maksimum 50,75 g arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the some bio-ecological characteristics of the specimens of lessepsian crab Charybdis longicollis Leene, 1938 collected in the Iskenderun Bay were studied between July 2012 and June 2013. A total of 994 specimens consisted of 51.61% (513 individuals) male, 45.17% (449 individuals) female and %3.22 (31 female and 1 male individuals) juvenile of which 1 were males and 31 were females. The distribution of carapace width of the lessepsian crab was found to be between 19.2 mm and 67.3 mm, and the weight varied between 0.8 g and a maximum of 50.75 g.