Katkılı yemlerle beslenen levrek (Dicentrarchus labrax)'lerin et kalitesinin ve farklı muhafaza koşullarındaki raf ömrünün incelenmesi
Investigation of flesh quality and shelf life at different storage conditions of European sea bass, Dicentrarchus labrax, fed with diets included natural and synthetic additives
- Tez No: 444962
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÇELİK, DOÇ. DR. DERYA GÜROY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, üzüm çekirdeği ekstraktı (ÜÇE) ve Vitamin E içeren yemlerle beslenen levreklerin et kalitesi ve raf ömrünü tespit etmek üzere gerçekleştirilmiştir. Çalışma içerisinde, balıklar 18 hafta sure ile 4 adet deneme yemi ile beslenmişlerdir (Kontrol, Üzüm, Üzüm-Vitamin ve Vitamin E). Deneme yemleriyle beslenen balıkların büyüme parametreleri arasında herhangi bir istatistiksel farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). Ekonomik açıdan deneme yemleri ile büyüme performansı arasındaki ilişkiyi tespit etmek üzere, bu denemedeki en düşük maliyetli ve en uygun yemi tespit etmek için ekonomik dönüşüm ve karlılık oranları hesaplanmıştır. Balık besleme denemesi sonrasında, balıklar hasat edilmiş, buzdolabı koşulları altında 4°C 'de buz içerinde ve derin dondurucuda -18 °C'de muhafaza edilmiştir. Buzda muhafaza denemesi için 0, 7, 14 ve 21. günlerde, dondurucuda muhafaza denemesi için ise her ay 1 kere olmak üzere örnekleme yapılmıştır. Muhafaza denemelerinde biyokimyasal (protein, yağ, nem ve kül), kimyasal (TVB-N, TBA, pH, yağ asidi profili), renk değişimi ve mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Buzda muhafaza denemesi sonuçları incelendiğinde, ÜÇE içeren yemlerle beslenen balıkların mikrobiyolojik sayımlar açısından üst limiti diğer yemlere oranlara daha geç aştığı tespit edilmiştir. Mikrobiyolojik üst sınırın aşıldığı 14. günde en düşük TVB-N değeri ÜÇE içeren yemlerle beslenen balıklarda tespit edilmiştir. TBA açısından tüketilebilirlik sınırı tüm gruplar açısından depolama periyodu süresince aşılmamıştır. Bununla birlikte, mikrobiyolojik üst sınırın aşıldığı 14. günde TBA sonuçlarında artışlar gözlenmiştir. Renk değişimi açısından, deneme gruplarının L* değeri depolama periyodu süresince artış göstermiştir. Dondurucuda muhafaza açısından, kimyasal ve mikrobiyolojik parametrelerde Kabul edilebilirlilik sınırlarının aşılmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ekonomik açıdan ÜÇE içeren yemlerin yetiştiricilik koşullarında diğer yemlere oranla daha maliyetli olduğu, fakat depolama denemelerinde ÜÇE içeren yemlerle beslenen balıklardan daha iyi sonuçlar elde edildiği ve ÜÇE maliyetinin yaklaşık %20 oranında azaltılmasıyla bu doğal katkı maddesinin balık yetiştiriciliği endüstrisi açısından etkili bir yem katkı maddesi olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the shelf life and fillet quality of sea bass fed with diets which are included grape seed extract (GSE) and Vitamin E. In the study, fish were fed with 4 experimental diets (Control, GSE, Vitamin E and mixture of GSE - Vitamin E) for 18 weeks. There were no significant differences observed between the growth parameters of fish fed with experimental diets (P>0.05). In the feeding trail in order to evaluate the relationship between the experimental diets and the growth performance of fish economically, economic conversion and economic profitability ratios were calculated due to reveal the most cost-effective and proper diet used in this trial. After the feeding trial, fish were harvested, stored at 4°C in ice and -18°C in freezer. Samples were taken at day 0,7, 14 and 21 for ice storage and once a month for frozen storage. In the storage trials, biochemical (crude protein, crude lipit, humidity and ash), chemical (TVB-N, TBA, pH, fatty acid profile) color change and microbiological analyses were performed. Results from analyses for ice storage indicated that fish were fed with GSE included diet the exceeded the upper limit for microbiological counts later than the others. The lowest TVB-N value was detected from GSE extract when the upper limit for microbiological count exceeded (14th day of storage). The consumable levels for TBA never exceeded throughout the storage period. However, there were increases observed for TBA when the upper limit for microbiological count exceeded (14th day of storage). For the color change, L* value of the groups showed increases entire storage periods. For the frozen storage, upper limits never exceeded in terms of chemical or microbiological analyses. Overall, GSE extract was overcoasting for culture conditions than the other diets, but in the storage trials better results were obtained from this diet group than the others. If the cost of GSE is decreased by %20, this additive would be effective for the aquaculture industry.