A modified wideband Gysel power divider structure
Geniş bantlı değiştirilmiş Gysel güç bölücüsü
- Tez No: 445005
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
RF güç bölücü ve birleştiriciler günümüz haberleşme sistemlerinin en gerekli ve kilit rol oynayan bileşenlerinden biridir; çünkü RF güç yükselteç uygulamalarının tasarımı güç bölünmesi vasıtasıyla dağılımı sayesinde kolaylaşmaktadır. Sistem gerekleri çerçevesinde veri hızları arttıkça, daha geniş bant aralığı için de talep artmakta ve aciliyet kazanmaktadır. Buna ek olarak geniş bant aralığına sahip sistemler sinyal boğma gibi elektronik harp uygulamalarında da gösterdiği yüksek performans sebebiyle önem kazanmaktadır. Fakat güç bölücü ve birleştiriciler için bant aralığını genişletmek karşılığında yalıtım performansından ödün vermek anlamına gelmektedir. Literatürde tipik Wilkinson ve Gysel bölücü topolojileri üzerinde hem bant genişliğini artırmak hem de yalıtım performansını iyileştirmek için yapılan bazı açık yöntem önerileri mevcuttur. Bu çalışma tipik Gysel güç bölücü topolojisi seçilerek yapılmıştır; zira Gysel güç bölücü, yalıtım direncinin dışarıdan kapı vasıtasıyla eklenebilmesi sayesinde, yüksek güç uygulamalarından tercih edilmektedir. Çalışmamızda değiştirilmiş bir Gysel güç bölücü topolojisi sunmaktayız. Hem çıkış hem yalıtım kapısı hatlarına eklenen bir dizi LC filtresi sayesinde bir alçak geçirgen ve bir bant-geçirgen filtre modeli oluşturmaktadır ve bölücü boyunca bulunan empedans hatlarının değerleri bu filtrelere göre eniyilenmiştir. Biz bu LC filtredeki kapasitör ve indüktür değerlerinin hem birbirleriyle hem de saçılım parametreleriyle olan ilişkileri üzerine bağlantılar sunmaktayız ve doğru filtre değerlerini seçmek için önerilerde bulunmaktayız. Önerilern topolojinin doğrulanması üzerine yaptığımız deneysel çalışmamızın sonuçlarını da ibraz etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Power dividers/combiners are one of the essential and crucial components of the modern RF communication systems since dividing makes RF power ampli cation easier to handle. As the data rates of the systems increase, the demand for wide bandwidth devices become more urgent and essential. Also, wide bandwidth systems show broadband performance in electronic warfare applications such as jamming. However, for RF power combiners/dividers increasing the bandwidth comes along with an engineering trade-off ; the isolation of the divider decreases signi cantly. There are several studies in literature that o er various types of trivial solutions for improving both the bandwidth and the isolation performance of generic Wilkinson and Gysel power divider structures. This work concentrates on the conventional Gysel power divider structure since for high-power applications Gysel divider is preferred mainly for the feasibility of external isolation resistors. We propose a modi ed Gysel divider structure with a series LC circuit resonant at the center frequency to correct the impedance at the output and the isolation ports and the generic transmission line impedances optimized to adapt to this modifi cation. We both show the interrelations of the capacitor and inductor values and also their relations to the scattering parameters and off er a guideline to choose the appropriate fi lter for the required application. The experimental results are presented to verify the proposed Gysel divider structure.