Piezoelektrik cihazı ve cerrahi frezle oluşturulan kemik defektlerinde amniyon zarı uygulanması ile kemik iyileşmesinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Histopathological assessment of bone healing by use of amniotic membrane in osteotomy defects prepared with piezoelectric device and surgical bur
- Tez No: 445210
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KOÇAK BERBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amnion zar membran; epitelizasyonu hızlandırmak, yara yüzeyinden protein ve sıvı kaybını önlemek, kollajen sentezine katkıda bulunmak, skar formasyonunu, ağrı ve enflamasyonu azaltmak gibi etkilere sahip, antibakteriyel ve non-immünolojik etkiye sahip özellikte, kolay ve çabuk elde edilebilen ve değeri giderek artan biyolojik bir örtüdür. Piezocerrahi; oral cerrahi ve implantolojide kullanılan, ultrasonik mikro hareketlerin komşu yumuşak dokulara hasar vermediği ve daha hassas ve güvenli kemik kesim yapılabilecek özellikte olan bir tekniktir. Çalışmamızda; piezocerrahi alet ve konvansiyonel rotary frezlerle oluşturduğumuz defekt bölgesinin iltihap, nekroz, fibröz doku oluşumu, iyileşme skoru, yeni kemik yapımı ve yabancı cisim reaksiyonu parametrelerine göre karşılaştırmayı amaçladık. Ayrıca piezocerrahi ve amnion zar membranı kombine kullandığımız gruplardaki parametrelerde artan/azalan istatistiksel değişikliği göstermeyi hedefledik.
Özet (Çeviri)
Amnion membrane is a valuable biological barrier which is obtained rapidly and easily. Some of it's functions are accelerating epithelialization, preventing protein and fluid loss from the wound surface, antibacterial and non-immunological effect, increasing collagen synthesis, decreasing inflammation and pain. Piezosurgery is a sensitive surgical technique which uses ultrasonic micro motions for oral maxillofacial surgery, so it allows secure cutting. Our aim in this research is comparing piezosurgery to conventional rotary instrument, burs using surgery technique with the parameters of inflammation, necrosis and fibrotic tissue formation in defective zone, recovery score, new bone formation and foreign body reaction. We also aimed to show the differences of parameters in between the groups whom we used piezosurgery and guided tissue regeneration combined amnion membrane techniques.