Kronik mekanik bel ağrılı hastalarda merkezi sütun stabilizasyon eğitiminde iki farklı geribildirimin etkilerinin karşılaştırılması
Comprasion of the effects of TWO different feedback in the core stabilization training in patients with chronic mechanical low back pain
  1. Tez No: 445211
  2. Yazar: GÜLVİN DİLAN CANAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kronik mekanik bel ağrılı hastalarda merkezi sütun stabilizasyon eğitiminde biogeribildirim ile fizyoterapist geribildiriminin etkilerini karşılaştırmak amacıyla 38 hasta randomize olarak eşit iki gruba ayrıldı. Bir gruba biogeribildirim ile diğer gruba fizyoterapist geribildirimi ile egzersiz ve aktivite eğitimi; 4 hafta boyunca, haftada 3 seans, her bir seans 30 dakika sürecek şekilde uygulandı. Hastalar tedavinin başında ve sonunda primer değerlendirme ölçekleri olarak transversus abdominus ve multifidus kas gücü ve enduransı ölçümü, Görsel Analog Skala, Gözden Geçirilmiş Oswestry Özürlülük İndeksi ile değerlendirildi. Sekonder değerlendirme ölçekleri olarak modifiye schober testi, kraus-weber testi, İstanbul Bel Ağrısı ve Özürlülük Skalası, Fonksiyonel Değerlendirme İndeksi, gövde gonyometrik ölçümü, gövde propriyosepsiyon ölçümü, Korku Sakınım Davranışları Formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Kısa Form-36 kullanıldı. Tedavinin sonunda her iki grubun tüm primer değerlendirme ölçümlerinde anlamlı iyileşme görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
In order to compare the effects of biofeedback and physiotherapist feedback in the core stabilization training in patients with chronic mechanical low back pain, thirty-eight patients were randomised into equal two groups. Exercise and activity training were performed for 4 weeks, 3 sessions in a week and 30 minutes in each sessions by biofeedback in a group and by physiotherapist feedback for the other group. Patients were evaluated at the beginning and end of the study with transversus abdominus and multifidus muscle strength and endurance, Visual Analog Scale, Revised Oswestry Disability Index as primary outcome measures. As secondary outcome measurements; modified schober test, kraus-weber test, Quebec Low Back Pain and Disability Scale, Functional Rating Index, trunk goniometer measurement, trunk proprioception measurement, Fear Avoidance Beliefs Questionnarie, Beck Depression Index and Short Form-36 were used. At the end of the training, significant improvements were observed in all primary outcome measurement results in both groups (p0.05). In the comprasion of differences, no differences were found in primary outcome measurements between both groups (p>0.05). Trunk proprioception as a secondary outcome measurement was statistically significantly more improved in the physiotherapist feedback group.