İmplant-dayanak kompleksine farklı klinisyenlerce uygulanan manuel tork değerlerinin ve dayanakların vida gevşemelerinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of manual torque values applied to implant-abutment complex BY different clinicians and abutment screw loosening
- Tez No: 445212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BURAK ÇANKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Fonksiyona girmiş bir implant, implant gövdesi ve dayanaktan oluşur. Dayanak, implanta genellikle bir vida ile bağlanır. Bu bağlantı manuel veya tork anahtarıyla uygulanan önyükleme kuvvetiyle sağlanır. Dayanak vidasındaki önyükleme kuvveti uzun dönemde komplikasyonlarla karşılaşmamak için üretici firmanın belirlediği değerde ve uygun şekilde uygulanmalıdır. Bu çalışmayla aynı tip implantların farklı çap ve dayanak tipleri ile kombinasyonlarına, farklı uzmanlık dallarından klinisyenlerce manuel önyükleme kuvveti uygulandığında, dayanak vidasında oluşan eğilme ve burulma momentlerinin ve vida gevşemesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır Bu çalışma için aynı implant sisteminden aynı boyda (10 mm), farklı çaplarda (3,7 mm, 4,1 mm) implant ve farklı tiplerde dayanaklar (standart, solid) gruplandırılarak kullanılmıştır. Farklı çaplardaki implantlar ve farklı dayanaklar beşerli gruplar olarak eşleştirilmiş, bunlardan 20 tanesi kontrol grubu, diğer 160'ı deney grubu olarak belirlenmiştir. Kontrol grubundaki örneklere 25 Ncm önyükleme kuvveti uygulanmıştır. Deney grubundaki örneklere ise farklı uzmanlık alanlarından klinisyenlerce cinsiyet değişimi göz önünde bulundurularak önyükleme kuvveti uygulanmıştır. Klinisyenlerin sıkma torku uygularken oluşturdukları eğilme, burulma momentleri bir gerinim göstergeci tarafından ölçülmüştür. Sonrasında kontrol grubu ve her alt deney grubundan ideal tork değerine yakın burulma momentiyle sıkılmış olanlar seçilerek 150N, 15Hz, 1 aylık çiğneme döngüsünü tasvir eden 85000 devir parametrelerinde dinamik yükleme testine maruz bırakılmışlardır. Dinamik yükleme testinden deformasyona uğramadan çıkan implantlarda gevşeme tork değerine tork ölçerle bakılmış, deformasyon ve kırık meydana gelen örnekler ise optik mikroskopla incelenerek deformasyon durumları tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda manuel sıkma torku uygulanan dayanak vidalarında üretici firmanın tavsiye ettiği önyükleme kuvvetinin oluşmadığı, dinamik yükleme testine maruz kalan örneklerde erken vida gevşemesi ve komponentlerde kırık gibi komplikasyonların meydana geldiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
An abutment is generally connected to implant via a screw. Preload is applied to screw by manuel or torque wrench. The preload on the screw must be applied by right method at appropriate value. The aim of the present study is to assess screw loosening and bending/torsional moments which was applied by clinicians that had different speciality when manuel tightening torque was applied on different diameter implant and type abutment combinations. For study implants which have same length (10 mm) with different diameters (3,7 mm, 4,1 mm) and different type of abutments (standart, solid) were combined containing five implants-abutments in each group were used. 20 specimens were chosen as control and 160 as experimental group. 25 Ncm was applied to implants in control group. Implants in experimental group, were tightened by dentists who had different specilialities. Also dentists were grouped as female and male. Torsional and bending moments occured when tightening were measured by strain gauge. Control group and implants with preload values close the ideal preload which were selected from each subgroup were subjected to dynamic loading test with the parameters 150 N, 15 Hz, 85000 cycle which imitate 1 month of chewing cycle. The implants which deformed/broken in dynamic loading test examined by optic microscope to assess deformities, implants which weren't deformed examined for loosening torque by a torquemeter. Results showed that, with manual tightening, preload values which are recommended by implant company weren't formed. Dynamic loading test resulted in early screw loosening/fracture in samples with unsufficient preload.