Obez hastaların yağ dokusunda interlökin-10, matriks metalloproteinaz-2 ve 9'un incelenmesi
The investigation of interleukin-10 and matrix metalloproteinase-2 and 9 in fat tissue of obese patients
- Tez No: 445213
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN CENGİZ, DR. BURCU BAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biology, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Obezite, çevresel faktörler ile genetik yatkınlık başta olmak üzere pek çok sebepten kaynaklanan vücuttaki aşırı yağlanma olarak tanımlanır, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı ve kanser gibi çeşitli kronik hastalıklarla ilişkilidir.Yağ dokusu endokrin bir organ olup çeşitli biyoaktif moleküllerle sitokinlerin salınımına aracılık etmektedir. Bunlardan İnterlökin-10 (IL-10), sistemik inflamasyonun değişmesinde baskın ve önemli bir rol oynayan anti-enflamatuar sitokinlerdendir. Matriks metalloproteinaz (MMP)'lar, çinko ve kalsiyuma bağımlı endopeptidazlardan oluşan bir ailedir. Matriks metalloproteinaz-2 (MMP-2) ve Matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9) jelatinaz ailesindendir ve yağ dokusundan sentezlenmektedir. Obezitenin mekanizmasının aydınlatılmasında çok sayıda MMP incelenmiştir. Çalışmamızda obez hastaların yağ dokusunda MMP-2, MMP-9 ve IL-10 genlerinin ekspresyonları ile protein düzeylerinde oluşabilecek değişiklikler ve bu değişikliklerin obeziteyle olan ilişkisini göstermeyi amaçladık. Çalışmamız 36 obez hasta ve 34 sağlıklı kontrol ile gerçekleştirilmiştir. MMP-2, 9 ve IL-10 genlerinin yağ dokusundan ekspresyon analizi Gerçek Zamanlı Kantitatif Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-qPZR) ile, protein düzeyleri Enzim Bağlı İmmünosorbent Testi (ELISA) ile tespit edilmiştir. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubundaki MMP-2, 9 ve IL-10 gen ekspresyon düzeyleri karşılaştırıldığında MMP-2, 9 ve IL-10 ekspresyonunun hasta grubunda kontrollere göre azaldığı saptandı. Protein düzeyleri incelendiğinde IL-10 ve MMP-9 düzeyinde anlamlı bir değişiklik gözlenmezken; MMP-2 düzeyi obez grupta kontrollere göre daha düşük bulundu. Çalışmamız yağ dokusunda MMP-2, 9 ve IL-10 gen ve protein düzeylerinin beraber incelendiği ilk araştırmadır. Çalışmamızın sonucunda sitokin ve MMP'lerin beraber baskılanmasının obezite ile ilişkili olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as an excess of body fat which is caused by many reasons, mainly environmental factors and genetic predisposition. It is associated with various chronic diseases such as non-alcoholic fatty liver disease and cancer. Adipose tissue is an endocrine organ and mediates the release of various bioactive molecules and cytokines. Interleukin-10 (IL-10) is one of the anti-inflammatory cytokines plays an important role in systemic inflammation. Matrix metalloproteinases (MMPs) are family of endopeptidases are zinc and calcium dependent. The gelatinases (Matrix metalloproteinase-2 (MMP-2) and matrix metalloproteinase-9 (MMP-9)) are synthesized in fat tissue. The aim of this study is to show the expression and protein levels of MMP-2, MMP-9 and IL-10 in fat tissue of obese patients and controls. We was conducted with 36 obese patients and 34 healthy controls. The expression analysis of MMP-2, 9 and IL-10 were made by reverse transcription-quantitative polymerase chain reaction (RT-qPCR), their levels were determined by enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA). The expression levels of MMP-2, MMP-9 and IL-10 genes were compared between the patient and control groups, this levels were decreased in the patient group. The protein levels were analyzed, there was not any significant change in IL-10 and MMP-9 levels, but MMP-2 level was lower in obese group compared to the control group. Our study is the first study which has examined MMP-2, MMP-9 and IL-10 genes with their protein levels in fat tissue. Consequently, it was concluded that the suppression of both cytokines and MMPs may be associated with obesity.