Alt ekstremite cerrahisi geçiren hastalarda uygulanan femoral ve siyatik blok başarısının perfüzyon indeksi ölçümü ile değerlendirilmesi
Evaluation of block success with perfusion index measurement femoral and sciatic nerve block in patients with lower extremity surgery
- Tez No: 536702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA KAYA UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Periferik sinir bloğu yöntemleri, günümüzde özellikle ekstremite cerrahisinde giderek artan bir sıklıkta kullanılmaktadır. Ancak bir bloğun başarısını ve yeterliliğini değerlendirmek için kullanılan geleneksel yöntemler zaman alıcı, subjektif ve hasta işbirliğine bağlıdır. Bu nedenle blok başarısının ve yeterliliğinin değerlendirilmesinde kullanılacak objektif bir yöntem arayışı sürmektedir. Bu doğrultuda biz çalışmamızda nabız oksimetre teknolojisi ile ölçülen Perfüzyon İndeksi (Pİ)'nin kombine femoral siyatik blok başarısının değerlendirilmesinde erken ve kantitatif bir belirteç olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Yöntem: Elektif alt ekstremite cerrahisi nedeniyle kombine femoral siyatik blok uygulanacak, 18-65 yaş arası, ASA I- III olan 80 hasta dahil edildi. Tüm hastalara; ultrasonografi ve sinir stimülatörü eşliğinde siyatik blok için 30 ml % 0,25 bupivakain + % 1 lidokain solüsyonu, femoral blok için 20 ml % 0,25 bupivakain + % 1 lidokain solüsyonu uygulandı. Hastaların 0, 5, 10, 20, 30. dk'larda kalp atım hızı, ortalama arteryal basıncı, periferik oksijen saturasyonları, perfüzyon indeksi, kapiller dolum zamanı, distal cilt sıcaklığı ölçümleri yapılarak kaydedildi. Yine aynı zaman dilimlerinde ısı duyusu bloğu testi, motor kuvvet bloğu ve pin prick testi değerlendirilerek kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda blok yapılan alt ekstremite ile kontralateral alt ekstremite arasındaki Pİ ortalamalarına bakıldığında; 5, 10, 20 ve 30.
Özet (Çeviri)
Objective: Peripheral nerve block methods are now being used increasingly in extremity surgery. However, the traditional methods used to assess the success and adequacy of a block depend on time-consuming, subjective, and patient collaboration. Therefore, the search for an objective method to assess the success and adequacy of the block continues. In this study, we aimed to investigate whether the Perfusion Index (PI) measured by pulse oximetry technology is an early and quantitative marker for the evaluation of the success of combined femoral sciatic block. Method: Elective lower extremity surgery due to combined administration femoral sciatic block, between 18-65 years, ASA I-III, 80 patients were included. All patients; 30 ml 0.25% bupivacaine + 1% lidocaine solution for the sciatic block, 20 ml 0.25% bupivacaine + 1% lidocaine solution for the femoral block was applied with ultrasonography and nerve stimulator. Heart rate, mean arterial pressure, peripheral oxygen saturation, perfusion index, capillary filling time and distal skin temperature were measured at 0, 5, 10, 20, 30 minutes. Cold sensory loss test, motor force test and pin prick test were recorded.