Otizm spektrum bozukluğu tanısı konularak altta yatan doğumsal metabolik hastalık araştırılmak üzere kliniğimize (metabolizma polikliniği'ine) gönderilen hastalarda D vitamini düzeyleri
Vitamin D levels in the patients who send to OUR (metabolism outpatient) clinic for investigation underlying congenital metabolic diseases and diagnosed with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 445259
  2. Yazar: ESMA ŞENGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SALTIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Otizm spektrumu bozuklukları (OSB) üç yaşından önce başlayan sosyal, iletişimsel ve bilişsel gelişimde gecikme, duraklama ve sapmanın görüldüğü nörogelişimsel bozukluklar grubunu kapsar. Son yıllarda D vitamini otizmin etiyolojisinde bir etmen olarak gösterilmekle birlikte, bu konuda bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bu çalışma, OSB'nun D vitamini ile ilişkisini incelemek için otistik çocuklarda D vitamini düzeylerini ve bu düzeyleri etkileyebilecek bazı etmenleri araştırmak amacıyla planlanmıştır. Metod: 2-18 yaş arasında, öncesinde D vitamini kullanmamış, ek kronik hastalığı olmayan, DSM-IV ölçütlerine göre otistik 1529 çocuk çalışmaya alındı. D vitamini düzeyleri doğum mevsimi, cinsiyetlerine, yaş özelliklerine (11 yaş altı ve üstü olarak) göre karşılaştırıldı. Ayrıca bu grup içinden demografik ve laboratuvar parametrelerine ulaşılan 100 hasta ile hasta grup-2 oluşturuldu. 100 sağlıklı çocuktan oluşan kontrol grubu ile demografik ve laboratuvar parametreleri (Ca, P, ALP, D vitamini) açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Büyük çoğunluğu erkeklerden oluşan tüm otistik hastaların D vitamini düzeyleri ortalaması 17,87±7,46 ng/ml saptandı. Hastaların yaklaşık % 95'inde D vitamini eksikliği veya yetersizliği bulundu. D vitamini düzeyleri hastaların cinsiyetleri ve doğum mevsimlerine göre karşılaştırıldığında farklı bulunmazken, 11 yaş üstündeki çocuklarda, 11 yaş altındaki çocuklara göre daha düşük bulundu (p=0,014). D vitamini düzeyi otizmli hastalarda istatiksel olarak düşük bulunurken (p=0,037); ALP ve fosfor düzeyi yüksek bulundu (p=0,11; p=0,015). Sonuç: Otistik hastalarda D vitamini düzeyi sağlıklı çocuklara göre daha düşük bulunmakla birlikte, sağlıklı çocuklarda da D vitamini eksikliği ve yetersizliğinin büyük oranda görülmesi dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Autism spectrum disorders (ASD) includes a group of neurodevelopmental disorders which starts before age of three and characterized by delay, interruption and deviation in social, communicative and cognitive development. In recent years, although vitamin D shown as a factor in the etiology of autism, there is no consensus in the art. This study was planned to investigate Vitamin D levels in children with autism to investigate the relationship between vitamin D and ASD, and explore some factors that could affect these vitamin D levels. Methods: A total of 1529 children who diagnosed as autistic according to DSM-IV criteria, between 2-18 years ago, not using vitamin D before this and without additional chronic diseases were included in the study. Within this group, patient group-2 was created with 100 patients have available their demographic and laboratory parameters (Ca, P, ALP, vitamin D). It was compared with a control group consisted 100 healthy children in terms of demographic and laboratory parameters. Results: The mean levels of vitamin D was 17.87±7.46ng/ml. Vitamin D deficiency or insufficiency were found in approximately 95% of patients. Vitamin D levels were significantly lower in the patients over 11 years of age compared to children under 11 years. Vitamin D levels in patients with autism was found to be statistically lower (p=0.037); but ALP and phosphorus levels were significantly higher. Conclusion: Vitamin D levels were lower in autistic patients compared to healthy children, but vitamin D deficiency and insufficiency in a large proportion of healthy children was noted.