Meme kanseri hastalarında tedavi öncesi 18F-FDG PET/BT ve shear wave elastografinin kantitatif parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between pre-treatment 18F-FDG PET/CT and shear-wave elastography quantitative parameters in patients with breast cancer
- Tez No: 975507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBUZER KALENDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmanın amacı, meme kanseri hastalarında tedavi öncesi 18F-FDG PET/BT ve Shear-Wave Elastografi (SWE) yöntemleriyle elde edilen kantitatif parametreler arasındaki ilişkiyi inceleyerek tümörün biyolojik davranışıyla bağlantısını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Histopatolojik olarak doğrulanmış 111 kadın hastaya tedavi öncesi 18F-FDG PET/BT ve SWE uygulanmıştır. PET/BT'den elde edilen SUVmax, MTV, TLG, TBR ile SWE'den elde edilen Vmean, Vmax, Vsd değerleri; tümör derecesi, moleküler alt tipler ve Ki-67 proliferasyon indeksiyle karşılaştırılmıştır. Veriler istatistiksel olarak Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Spearman korelasyon testleriyle analiz edilmiştir. Bulgular: SUVmax ≥6,5 olan olgularda tümör boyutu, TLG, MTV ve TBR değerleri anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0,000). Ayrıca yüksek SUVmax grubunda Ki-67 proliferasyon indeksi anlamlı olarak daha yüksek bulunmuş, HER2 pozitiflik oranı artmış ve Luminal A alt tip oranı azalmıştır. Ki-67 <14 ve ≥14 karşılaştırmasında Vmax, Vmean ve Vsd açısından fark saptanmamışken, Ki-67 ≥30 eşiğinde Vmax anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,045). Sonuç: Yüksek SUVmax, TLG ve MTV değerlerinin artmış Ki-67 proliferasyon indeksi ve HER2 pozitifliği ile anlamlı ilişki gösterdiğini; bu parametrelerin tümörün metabolik aktivitesini ve biyolojik agresifliğini yansıtabildiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, SWE parametreleri ile PET parametreleri arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Bulgular iki yöntemin tümör biyolojisinin farklı yönlerine duyarlı olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This prospective study aimed to evaluate the relationship between quantitative parameters obtained from 18F-FDG PET/CT and Shear-Wave Elastography (SWE) in breast cancer patients and to assess their association with tumor biological behavior. Materials and Methods: A total of 111 histopathologically confirmed female breast cancer patients underwent pre-treatment 18F-FDG PET/CT and SWE. PET parameters (SUVmax, MTV, TLG, TBR) and SWE parameters (Vmean, Vmax, Vsd) were compared with tumor grade, molecular subtypes and Ki-67 proliferation index. Statistical analyses were performed using the Mann–Whitney U, Kruskal–Wallis, and Spearman correlation tests. Results: Patients with SUVmax ≥6.5 showed significantly higher tumor size, TLG, MTV, and TBR values (p=0.000). High SUVmax group demonstrated a significantly higher Ki-67 proliferation index, an increased rate of HER2 positivity, and a decreased proportion of the Luminal A subtype. When comparing Ki-67 <14 and ≥14 groups, no differences were found in Vmax, Vmean, or Vsd values, whereas at the Ki-67 ≥30 threshold, Vmax was found to be significantly higher (p=0.045). Conclusion: High SUVmax, TLG, and MTV values were found to be significantly associated with increased Ki-67 proliferation index and HER2 positivity, indicating that these parameters may reflect the metabolic activity and biological aggressiveness of the tumor. However, no significant correlation was observed between SWE parameters and PET parameters. These findings suggest that the two modalities may be sensitive to different aspects of tumor biology.