Meme kanseri olgularında şüpheli aksiller lenfadenopatilere yönelik elastografi uygulamaları
Elastography applications for suspicious axillary lymph nodes in breast cancer patients
- Tez No: 337787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Meme kanseri olgularındaki şüpheli aksiller lenfadenopatilelere yönelik yapılan Shear Wave Elastografinin histopatolojik korelasyonunu belirlemektir.Materyal ve Metod: Meme kanseri tanısı alan ve US eşliğinde İİAB + tru-cut biyopsi işlemleri için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Meme Radyoloji Bölümü'ne başvuran 44 hastanın şüpheli aksiller lenf nodları SWE yöntemi ile SuperLinear? SL15-4 MHz lineer prob (SWE?, Supersonic Imagine, Aix-en-Provence, France) kullanılarak elde edilen görüntü ve bulguları değerlendirildi.Bulgular: SWE incelemesi ile, Mean ve Maksimum elastisite değerlerinin duyarlılıkları %85, Ratio değerinin duyarlılığı ise %80 olarak hesaplandı. Mean elastisite değerinin özgüllüğü %83 olup en yüksek özgüllüğe sahipken Maksimum elastisite değerinin özgüllüğü %79, Ratio değerinin özgüllüğü %70 olarak hesaplandı. Mean elastisite değerinin PPV ve NPV yüzdeleri sırasıyla %80 ve %87 ölçülmüş olup Maksimum ve Ratio ile karşılaştırıldığında en yüksek yüzdeye sahip olduğu belirlendi.Sonuç: Mean elastisite değeri başta olmak üzere SWE ile ölçülen birçok parametrenin özellikle Konvansiyonel Ultrasonografiye göre çok daha yüksek tanı değerine sahip olduğu anlaşılmıştır. Çalışmamızın sonucuna göre ultrason elastografi yönteminin aksiller gri-skala inceleme ile rutin klinik kullanımda yerini alabileceğini ve yüksek tanı değerleri sayesinde gereksiz yapılan aksiller biyopsi işlemlerinin önüne geçebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: ShearWave? Elastography (SWE) provides histological correlation in suspicious lymphadenopathies in breast cancer cases.Materials and Methods: Forty-four patients with suspicious axillary lymphadenopathies who have been diagnosed with breast cancer and applied to I.U. Cerrahpaşa Medical Faculty ,Breast Radiology Department to undergo US guided FN + tru-cut biopsy were analyzed with images by using ShearWave? Elastography (SWE) technique with SuperLinear? SL15-4 MHz lineer probe (SWE?, Supersonic Imagine, Aix-en-Provence, France).Findings: The sensitivities of mean and maximum elasticity value were 85% ratio value was 80% by SWE technique. The specificity of mean elasticity value was 83 % by being the highest and followed by specificities of maximum elasticity value and ratio value, which were 79 % and 70% respectively. PPV and NPV percentages of mean elasticity value were 80% and 87% respectively and have higher value compare to maximum and ratio values.Conclusion: In addition to mean elasticity value, various SWE parameters provide higher diagnostic value comparing to conventional ultrasonography. According to the results of this study axillary ultrasound elastography method can replace the gray-scale in routine clinical examination and with providing higher diagnostic value can reduce unnecessary axillary lymph node biopsies.