Acil servise başvuran malignite hastalarının karakteristik özellikleri
Characteristics of malignity patients WHO applied to the emergency departments
- Tez No: 445307
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda acil servis başvurularının önemli bir bölümünü oluşturan malignite hastalarının klinik karakteristik özelliklerini tanımlayarak; acil servislerde bu hasta grubuna yönelik bakım kalitesini ve hedefe yönelik hızlı tedavi bilincini artırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Servisine 06.11.2014-06.05.2015 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üstü kanser hastaları prospektif olarak incelenmiştir. Çalışmamızda hastaların demografik özellikleri, vital bulguları, maligniteleri ile ilgili özellikler, yapılan tetkikler ve tetkik sonuçlarındaki anormal bulguları, yapılan tedavileri, acil serviste yatış süreleri ve sonlanım durumları değerlendirilmiştir. Bulgular: 1283 hastanın 1522 başvuru yaptığı tespit edildi. Hastaların %51,99'u erkek, %48,01'i kadın , grubun genel yaş ortalaması 63,05±14,08 yıldır. Nefes darlığı en sık şikayet (%17,94); akciğer kanseri en sık kanser (%16,23) olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to identify the clinical characteristics of malignity patients constituting the majority of emergency room admissions, and also to increase quality of care and awareness of rapid targeted- therapy. Material and Method: 18-years old and older cancer patients who applied between the date 06.11.2014-06.05.2015 to the Emergency Department of IU Cerrahpasa Medical Faculty were studied prospectively. In our study, demographic characteristics of the patients, vital signs, characteristics of associated malignancy, examinations and their abnormal results of findings, performed treatment, length of stay and outcomes were evaluated. Findings: 1283 of 1522 patients' application were identified. 51.99% of the patients were male, 48.01% were female, the mean age of the group was 63.05±14.08 years. The most common symptom was dyspnea (17.94%), the most common cancer was lung cancer (16.23%). The most common complaint of men was fever ,cancer type of men the lung cancer; the most common complaint of women was dyspnea and cancer type of women was breast. 64% of patients had metastases.