Tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında gecikmiş kas ağrısında vibrasyon uygulamasının etkisi
Effect of vibration application on delayed onset muscle soreness in wheelchair basketball players
  1. Tez No: 720011
  2. Yazar: MERT UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı; tekerlekli sandalye (TS) basketbol oyuncularında şiddetli ve yorucu egzersiz sonrası oluşan gecikmiş kas ağrısında lokal vibrasyon uygulamasının etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmaya, yaş ortalaması 31,84±12,59 yıl olan 13 TS Basketbol oyuncusu dahil edildi. Çalışmada çapraz kontrollü deney tasarımı kullanıldı. Tüm sporcuların egzersiz öncesinde, egzersizden 30 dk. ve 24 saat sonrasında; kas ağrısı şiddeti, dirsek eklem hareket açıklığı (EHA), dirsek eklemi 30˚, 60˚ ve 90˚ pozisyon hissi, 20 metre sprint hızı ve şut yüzdesi değerlendirildi ve kontrol grubu değerleri elde edildi. 2 haftalık arınma periyodu sonrası, vibrasyon grubunun verilerini elde etmek için egzersiz sonrası lokal vibrasyon uygulandı ve tekrar değerlendirme yapıldı. Vibrasyon grubunun egzersiz öncesine kıyasla egzersizden 30 dk. sonrasında, kas ağrısı şiddetinde anlamlı bir artış, EHA ve sprint hızında azalma gözlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of local vibration application on delayed onset muscle soreness (DOMS) after intense and exhausting exercise in wheelchair basketball (WCB) players. 13 WCB players with a mean age of 31.84±12.85 years were included in this study. A cross-controlled experimental design was used in the study. The muscle pain intensity, elbow joint range of motion (ROM), elbow 30˚, 60˚ and 90˚ position sense, 20-meter sprint speed and shooting percentage of all athletes were evaluated pre-exercise, 30 minutes and 24 hours post-exercise and the control group values were obtained. After the 2-week washout period, local vibration was applied and reassessed after the exercise to obtain the data of the vibration group. In vibration group, a significant increase in muscle pain intensity, decrease in ROM and sprint speed were observed 30 minutes post-exercise compared to the pre-exercise, (p0.05).