Biyopsi sonuçları ile aktif izleme uygun olup RRP yapılan ancak RRP sonuçlarına göre aktif izleme uygun olmadığı görülen hastalarda farklı mikro-rna ekspresyonlarının öngörü değerinin araştırılması
Assesment of the predictive value of the different MİCRO- RNA expressions on patients who are suitable for active surveillance according to transrectal biopsy results but in fact not suitable according to radical prostatectomy pathology specimens
- Tez No: 445411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllarda prostat kanseri tanısı alan hasta sayısında ve düşük riskli prostat kanseri tanısında ciddi oranlarda artışlar olmuştur. Aktif izlemde amaç klinik önemsiz prostat kanserli hastaları belirleyip bu hastaları gereksiz tedaviden korumaktır. Sadece biyopsi ve PSA verilerine dayanarak bu hastaları doğru bir şekilde belirlemek bazen güç olabilmektedir. miRNA'lar; yaklaşık 22 nükleotid uzunluğunda, küçük kodlanmayan RNA'ların bir sınıfıdır. miRNA'ların kanser ile ilişkili genlerin ekspresyonunu baskılayabileceği, kanserin teşhis ve tedavisinde faydalı olabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda, 5 miRNA'nın aktif izleme uygun hastalardan alınan normal ve tümörlü dokulardaki ekspresyon farkları incelenmiştir. Çalışmaya GATA HEH Üroloji Servisi'nde 1999 - 2015 yılları arasında opere edilen ve Prostat Adenokarsinom tanısı alan, tuşe anormalliği olmayan, PSA
Özet (Çeviri)
Recently there has been a significant increase in the number of low-risk prostate cancers. Quality of life is generally threatened in the low risk patients because of the complications associated with unnecessary over treatment.The aim of active surveillance is to correctly define patients who are candidates and prevent them from unnecessary treatment. Only relying on PSA and biopsy parameters for choosing these patients have many limitations. miRNAs are a class of small noncoding RNAs of 22 nucleotides. miRNAs can function as tumour suppressors and oncogenes. MicroRNAs have been shown to repress the expression of important cancer-related genes.In this study, we examined the expression difference of five microRNA's on normal and tumor tissue from the patients, who are appropriate for active surveillance. We assesed 45 prostate cancer patients who had normal DRE, PSA