Koroner arter baypas operasyonlarında dekanülasyon sonrası sağ atriyal apendikse uygulanan ligasyon ile primer tamir yönteminin serum atriyal natriüretik peptid, beyin natriüretik peptid seviyelerine etkisi ve postoperatif atriyal fibrilasyon ile ilişkisinin karşılaştırılması
The effects of right atrial appendage ligation versus primary repair after decannulation in coronary artery bypass surgery on serum atrial natriuretic peptide and brain natriuretic peptide levels, and comparison of their relationship with postoperative atrial fibrillation
- Tez No: 445412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL TEMİZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada izole koroner arter baypas cerrahisinde, venöz dekanülasyon işlemi sonrası sağ atriyal apendiks ligasyonu ile primer tamir yönteminin serum atriyal natriüretik peptid (ANP), beyin natriüretik peptid (BNP) düzeyleri ile postoperatif atriyal fibrilasyon (POAF) ilişkisini karşılaştırmayı hedefledik. Prospektif ve randomize olarak dizayn ettiğimiz bu çalışmaya; Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, Kalp Damar Cerrahisi Servisinde, Mart 2015 ile Kasım 2015 tarihleri arasında izole koroner arter baypas cerrahisi uyguladığımız 38 hasta dahil edildi. Hastalar; sağ atriyal dekanülasyonu takiben atriyal apendiksleri ligate edilenler(Grup A) ve primer tamir edilenler(Grup B) olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grup; perioperatif serum ANP/BNP seviyeleri ile postoperatif atriyal fibrilasyon görülme sıklığı açısından değerlendirildi. Preoperatif, postoperatif 1 ve 3'üncü günlerde santral venöz kateterden kan örnekleri alınarak ANP/BNP seviyelerine bakıldı. Grup A'daki hastaların 6'sında POAF görülürken; Grup B'de görülmedi. Gruplararası ANP/BNP ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı(p>0,05). (Grup A; ortalama ANP0: 1146,16 pg/ml, ANP1: 1920,53 pg/ml, ANP3: 1428,56 pg/ml, BNP0: 43,53 pg/ml, BNP1: 65,95 pg/ml, BNP3: 53,8 pg/ml, Grup B; ANP0:6876,67 pg/ml, ANP1: 5358,07 pg/ml, ANP3: 2899,07, BNP0: 57,08 pg/ml, BNP1:82,13 pg/ml, BNP3: 73,74 pg/ml).
Özet (Çeviri)
In this study; we aimed to compare the levels of the serum atrial natriuretic peptide (ANP), brain natriuretic peptide (BNP) with ligation and primary repair of right atrial appendage after the venous decannulation procedure in isolated coronary artery bypass surgery and their relationship with postoperative atrial fibrillation (POAF). In this prospective randomized study we designed, 38 patients who underwent isolated CABG in Gulhane Military Medical Academy, Haydarpasa Training Hospital, Department of Cardiovascular Surgery Service between March 2015 and November 2015 were included. The patients were divided into two groups whose atrial appendage are ligated (Group A) or primary repaired (Group B) subsequent to the right atrial appendage decannulation. The two groups were evaluated in terms of perioperative serum ANP/BNP levels and POAF incidence. The two groups were evaluated in terms of perioperative serum ANP/BNP levels and POAF incidence. ANP/BNP levels were measured by taking blood samples through the central venous catheter on the preoperative day, and postoperative days 1 and 3. While 6 POAF incidents were observed in the patients in Group A, there were none in group B. There was no statistical difference between the groups (p> 0.05) in the evaluation of ANP/BNP levels (Group A, mean ANP0: 1,146.16 pg/ml, ANP1: 1,920.53 pg/ml, ANP3: 1,428.56 pg/ml, BNP0: 43.53 pg /ml, BNP1 : 65.95 pg/ml, BNP3: 53.8 pg/ml, group B; ANP0: 6,876.67 pg/ml, ANP1: 5,358.07 pg / ml, ANP3: 2899.07, BNP0: 57.08 pg / ml, BNP1: 82.13 pg / ml, BNP3: 73.74 pg / ml).