Serum format düzeyinin spektrofotometrik ölçüm yönteminin optimizasyonu ve parkinson hastalarının tek karbon metabolizmasının değerlendirilmesinde serum format konsantrasyonunun yerinin incelenmesi
Optimization spectrophotometric method of measurement serum formate levels and in the evaluation of one carbon metabolism parkinson's patients serum analysis format concentration
  1. Tez No: 445413
  2. Yazar: ALİ SERDAL UYUMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tek karbon metabolizması protein translasyonu, hücre membran akışkanlığı, amino asit sentezi, pürin-pirimidin sentezi, metilasyon gibi hücre için çok önemli reaksiyonları içerir. Folat aracılı aktarılan tek karbonlarla ilerleyen bu reaksiyonların kusursuz biçimde meydana gelmesi hücrelerimiz için kritiktir. Tek karbon metabolizması stoplazmik, mitokondriyal ve nükleer kompartmanlarda ayrı şekillerde gerçekleşmektedir. Mitokondride tek karbon metabolizmasının amaçlarının biri format üretimidir. Format molekülünün mitokondrideki serin amino asidinin karbon ünitelerini stoplazmaya aktardığı tespit edilmiştir. Format molekülü mitokondriden stoplazmaya aktarılan tek karbon birimlerinin kaynağı konumundadır. Dolayısıyla serum format düzeyleri mitokondriyal tek karbon metabolizması için bir belirteç olarak kabul edilebilir. Serum format ölçüm yöntemlerinden fotometrik olanlar, formatın düşmesinden daha çok yükselmesini tespit edecek şekilde oluşturulmuştur. GC gibi hassas yöntemleri kullanmak ise her laboratuvarda mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla, mitokondriyal tek karbon metabolizmasını değerlendirmede kullanmak için serum format düzeyini ölçmek amacıyla hassas ve her laboratuvarda kullanılabilecek fotometrik esasa dayanan bir yöntem gerekmektedir. Çalışmamızda fotometrik serum format ölçüm metodunu optimize etmeyi ve bu yöntemi kullanarak Parkinson hastalarındaki tek karbon metabolizmasının değerlendirilmesinde mitokondriyal tek karbon metabolizmasının ürünü olan formatın kan düzeylerini ölçmeyi amaçladık. 60 Parkinson hastalığı teşhisi konmuş ve 60 sağlıklı bireylerden alınan örneklerde tek karbon metabolizması belirteçlerinden serum folat , B12 vitamini, eritrosit içi ferritin, idrar MMA, serum ferritin, TDBK, serum demir, RBC folat, homosistein, MTHFR C677T ve MTHFR A1298C mutasyon testleri ve serum format konsantrasyonları ölçüldü. Serum format ölçümü için optimize edilmiş fotometrik format ölçüm yöntemi kullanıldı. Fotometrik yöntemin örnek hazırlaması ve reaktif kompozisyonu optimize edilmiş olup, yeni optimize fotometrik format ölçüm yöntemimiz 0-1mM aralığında doğrusal, tekrarlanabilirliği %13,9 ile %20 arasında, geri kazanımı % 84 ile % 92 arasında gerçekleşmiştir. Yöntemimiz 0,05 mM serum format konsantrasyonunu ölçecek kadar hassas bulunmuştur. Hasta ve kontrol grubundaki yaş ve format konsantrasyonu hariç bütün tek karbon metabolizma belirteçlerinin konsantrasyonlarının ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Çalışmamızda Parkinson hastalarında serum format düzeyleri ilk kez ölçüldü ve hastalardaki format konsantrasyonu sağlıklı bireylerden oldukça düşük bulundu.(Hasta grubu format konsantrasyon ortalaması 0,414±0,314 mM , kontrol grubu format konsantrasyon ortalaması 0,615±0,267 mM ,p=0,000). Çalışmamızda ilk kez gösterilen Parkinson hastalığındaki belirgin düşük serum format düzeyleri, hastalığın oluşumunda önemli rolü olduğu bildirilen mitokondriyal disfonksiyonun bir sonucu veya sebebi olabilecek mitokondriyal tek karbon metabolizması bozukluğunun göstergesi olabilir. Ayrıca yeni optimize format ölçüm yöntemimiz kullanılarak mitokondriyal disfonksiyonla suçlanan diğer hastalıklarda da format molekülünün konsantrasyonunun ölçülmesi, bu hastalıkların farklı evrelerindeki format düzeylerinin karşılaştırılması ve diğer tek karbon metabolizmasının aksadığı düşünülen hastalıklarda format ölçümü, bu konudaki bilgilerimize katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
One-carbon metabolism involves important cellular reactions such as methylation, protein translation, cell membrane fluidity, amino acid synthesis, purine-pyrimidine synthesis. Proper functioning of folate-mediated one-carbon transfers for these reactions is critical to our cells. One-carbon metabolism is occurred in different ways in cytoplasmic, mitochondrial, and nuclear compartments. One of the objectives of one-carbon metabolism in mitochondria is the production of formate. Formate has been found to transfer one carbon units from serine amino acid in mitochondria to the cytoplasm. Therefore formate molecule is a source of single carbon units transferred to cytoplasm from mitochondria. Practically serum formate levels were accepted as a marker for the mitochondrial one carbon metabolism. Among serum formate measurement methods, photometric measurement methods have been designed to detect its increases rather than decreases. The usage of sensitive techniques such as GC is not possible in every laboratory. Thus a sensitive and photometric serum formate measurement technique is required for the assessment of mitochondrial one carbon metabolism. In our study, we aimed to optimize photometric serum formate determination method and by using this technique to measure blood formate levels which are the end product of mitochondrial one carbon metabolism in order to assess one carbon metabolism in patients with Parkinson's disease. In 60 samples from patients diagnosed as Parkinson's disease and 60 samples from healthy individuals, folate, vitamin B12, erythrocyte ferritin, urinary MMA, serum ferritin, TIBC, serum iron, RBC folate, homocysteine, MTHFR C677T and MTHFR A1298C mutation tests and serum formate concentrations were measured. Optimized photometric measurement method for serum formate was used. We optimized the semple preperation step and reagent compositions of photometric formate determination method. Our new optimized photometric formate measurement method was linear between 0-1mM formate ranges, reproducibility was between 13.9% and 20%, and recovery was between 84% and 92%. It has enough sensitivity for the low formate concentrations (detection limit; 0,05 mM). Apart from age and formate concentrations in the patient and control groups the concentrations of all single-carbon metabolism markers were not statistically significantly different. In our study, we measured serum formate levels for the first time in Parkinson's patients and formate concentrations in patients were found significantly lower than in healthy individuals. (patient group formate concentration mean; 0.414 ± 0.314 mM, control group format concentration mean: 0.615 ± 0.267 mM, p = 0.000). In our study, the significantly lower serum formate levels in Parkinson's disease shown for the first time may be a result or cause of the formation of mitochondrial dysfunction reported to play an important role in this disease and also may be an indicator of improper functioning of mitochondrial single carbon metabolism. In addition, by using our new optimized formate measuring method, the measurement of the concentration of the formate molecules in other diseases containing mitochondrial dysfunction, comparing their levels in the different stages of those diseases and also in other diseases having defective single carbon metabolism might give us important information about the functioning of mitochondrial one carbon metabolism.