Febril konvülziyon geçiren hastaların febril konvülziyon tekrarı açısından risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the risk factors of patients with febrile convulsion in recurrence of febrile convulsion
  1. Tez No: 747679
  2. Yazar: ZEYNEP ZÜLEYHA TEK SADIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ELDEŞ HACIFAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Febril konvülziyon (FK) çocukluk çağının en sık karşılaşılan nöbet tipidir. 6 ay ile 6 yaş arası çocukların %2-5'inde görülür. En sık görüldüğü dönem 12-18. aylar arasındadır. FK geçiren çocukların üçte birinde FK tekrarı görülür. Bu çalışmanın amacı FK geçirmiş hastaların klinik özelliklerinin değerlendirilmesi ve FK tekrarı açısından risk faktörlerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız 2015-2018 yılları arasında hastanemize ilk ateşli nöbet ile başvuran, çalışma kriterlerine uygun 6-23 ay arası 150 hastaya ilişkin verilerin geriye dönük olarak taranarak değerlendirilmesi ile yapıldı. Hastaların klinik özellikleri, fizik muayene bulguları, soygeçmiş özellikleri, elektroensefalografi bulguları, FK tekrar sayıları ve zamanları kaydedildi. İlk FK' yı takiben 3 yıl içinde nöbetlerin tekrarlaması açısından risk faktörleri belirlendi ve hasta popülasyonu bu risk faktörleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 12,67±4,40 ay ve E/K oranı 1,38 idi. Hastaların 14'ünün (%9,3) ateşi 39 ºC ve üzeriydi. Hastaların 53'ü (%35,3) komplike, 97'si (%64,7) basit FK geçirmiş idi. Hastaların 79'unda (%52,7) ailede FK öyküsü, 13'ünde (%8,7) ailede epilepsi öyküsü vardı. Vakaların 120'sinde (%80) FK'nın tekrar ettiği, 30'unda (%20) tekrar etmediği saptandı. Hastalar FK tekrar sayılarına göre gruplandırıldığında ise 4' ünde (%2,6) 1 kez, 46' sında (%30,6) 2 kez ve 70' inde (%46,6) 3 ve daha fazla kez FK tekrarı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Febrile seizure (FS) is the most common seizure type in childhood. FS occur in 2-5% of all children.The most common period is during 12-18 months. The aim of this study is to evaluate the clinical features of patients with FS and to determine the risk factors for FS recurrence. Methods: In this retrospective study we identified 150 patients (6-23 months) who presented with first FS to our hospital between 2015-2018.The clinical features of the patients, physical examinations, familial history, electroencephalography findings, number and time of recurrences were recorded. The risk factors for recurrence of seizures within 3 years after the first FS were determined and the patient population was compared in terms of these risk factors. Results: The mean age of the patients was 12,67±4,40 months and M/F:1,38.The temperature was 39 ºC and above in 14(9,3%)of the patients. The percentage of simple FS was 64,7%(97) and complicated FS was 35,3%(53). Among the patients 79(%52,7) of the patients had a family history of FS and 13(8,7%) had a family history of epilepsy. FS were recurred in 80%(120) of the patients (once in 2,6% (4), twice in 30,6%(46), 3 or more times in 46,6%(70)).