Elit kadın voleybol oyuncularında izokinetik kuvvet, omuz hareketliliği ve top hızı ilişkisi
The relationship among isokinetic strength, shoulder joint mobility and ball velocity in elite female volleyball players
  1. Tez No: 445428
  2. Yazar: YASİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Elit kadın voleybol oyuncularında izokinetik kuvvet, omuz hareketliliği ve top hızı ilişkisinin incelendiği bu çalışmanın araştırma grubunu, yaş, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ortalamaları sırasıyla; 25,42±4,34 yıl, 71,35±8,90 kg, 183,64±6,22 cm olan ve ölçümlere gönüllü olarak katılan 14 kadın voleybol takımı oyuncusu oluşturmaktadır. Araştırmada, İzokinetik kuvvet ölçümleri için izokinetik dinamometre, omuz hareketliliği ölçümleri için gonyometre, top hızı ölçümleri için ise pocket radar gun kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin araştırılması için, parametrik yöntem olan Pearson korelasyon katsayısına bakılmıştır. Araştırmaya katılan kadın voleybol oyuncularının 60°/sn dominant ve non-dominant internal ve eksternal izokinetik kuvvet değerleri sırasıyla (nm); 38,04±, 37,73±, 22,90±, 27,87±, 180°/sn, dominant ve non-dominant internal ve eksternal izokinetik kuvvet (Nm) değerleri sırasıyla; 31,57±7,206, 32,90±5,527, 22,97±4,891, 23,60±5,527 olarak bulunmuştur. Elit kadın voleybol oyuncularının dominant internal rotasyon değerleri 58,28°±7,610, dominant eksternal rotasyon değeri 104,00°±14,430, non-dominant internal rotasyon değeri 54,00°±5,049, non-dominant eksternal rotasyon değerleri ise 98,71°±8,677 olarak bulunmuştur. Oyuncuların servis hızları (mph) 43,85±1,610'dur. Tez çalışmasında sonuç olarak; elit kadın voleybol oyuncularinda izokinetik kuvvet, omuz eklemi hareketliliği ve top hızı arasındaki korelasyon değerleri incelendiğinde, aralarında a=0,005 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak doğrusal bir ilişki kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship among isokinetic strength, shoulder joint mobility and ball velocity in elite female volleyball players. The research group of this study consists of 14 voluntered female volleyball team players who had average age of 25,42±4,34 years, body weight of 71,35±8,90 kg, and height of 183,64±6,22 cm. In the research, for isokinetic strength measurements, isokinetic dynometre, for shoulder mobility measurements, gonyometre, and for ball velocity measurements, pocket radar gun was used. Data collected in the research were analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0. In order to define whether there is a relationship between variables, a parametrical method,“Pearson corelation coefficent”, was examined. The research subject, 60°/sn dominant and non-dominant internal and external isokinetic strength values in female volleyball players were found (Nm) in the order of; 38,04±37,73± 22,90±27,87±, respectively and for 180°/sn, dominant and non-dominant internal and external isokinetic strength were found (Nm) in the order of; 31,57±7,206, 32,90±5,527, 22,97±4,891, 23,60±5,527 respectively. Dominant internal rotation value was found 8,28°±7,610, dominant external rotation value was found 104,00°±14,430, non-dominant rotation value was found 54,00°±5,049, and non- dominant external rotation value was found 98,71°±8,677 for elite female volleyball players. The service speed of the players was 43, 85±1,610 mph/h. As a result of the research, the examination of correlation values between isokinetic strength, shoulder mobility and ball velocity in elite female volleyball players revealed no linear relationship among these variables at the level of a=0,005.